| Anamariasms11 a întrebat:

Ce pot incerca pentru a avea o dantura alba, stralucitoare si sanatoasa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Se pot face "tratamente de albire" la stomatolog - depinde ce vârstă ai...
Preţurile DEPIND de cabinet/clinică şi de metoda folosită.

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.medici-stomatologi.ro/infodent/tratament-albire-dinti

http://www.dental-med.ro/......osi-49.htm

http://www.nomasvello.ro/tratament-albire-dentara-led--esthetic.html

Vezi diverse preţuri la linkul :
http://www.albire.ro/index-6.html

"Tratament albire (ambele arcade) = 120 EUR" - http://danstomatologie.ro/......n-ionescu/

300 lei - http://www.dentalwest.ro/p/25/ro/

400 lei - http://www.sfatulmedicului.ro/......0-ron_3269

"Albire ambele arcade cu Lampa plasma Beyond™ 3-4 sedinte consecutive, inclusiv detartraj si periaj profesional = 950 RON" - http://www.doctoroprisan.ro/tarife.html

Toate cele bune!

| spiridus25 a răspuns:

1. Reducerea cantitatilor de cafea, vin rosu si tutun consumate. Aceastea reprezinta cele mai intalnite cauze ale dintilor patati;

2. Incearca sa consumi cat mai multe cruditati. Acestea reprezinta o gustare sanatoasa si te ajuta si la curatarea danturii;

3. Capsunile au efect natural de albire si sunt bogate in vitamina C. Aceastea sunt un remediu "gustos" si sanatos impotriva ingalbenirii dintilor;

4. Foloseste ata dentara zilnic. Petele se formeaza usor intre dinti, iar ata dentara este cea mai usoara solutie de curatare;

5. Periaza-ti dintii la fiecare 12 ore si schimba-ti periuta de dinti cat mai des. Cele vechi nu pot indeparta placa, formandu-se astfel bacteriile;

6. Adauga putina sare pe pasta dinti inainte de periaj. Granulele fine de sare vor indeparta si reduce petele galbene;

7. Un alt remediu natural il constituie frecarea dintilor cu frunze de dafin, de doua ori pe saptamana;

8. Bicarbonatul de amoniu te ajuta nu numai la indepartarea petelor, ci si distruge bacteriile care cauzeaza placa si reduce nivelul acizilor care ataca smaltul dintilor.
1. Consuma alimente precum mere, telina sau morcovi. Acestea contribuie la eliminarea depunerilor de pe dinti deoarece cresc cantitatea de saliva. De asemenea, pentru a-ti pastra culoarea alba a dintilor este bine sa eviti ceaiul, cafeaua, vinul rosu si fructele de culoare rosie (afine, cirese, mure) - acestea afecteaza stralucirea si culoarea danturii. Pentru a preveni patarea dintilor, spala-te pe dinti sau bea apa imediat dupa ce consumi astfel de alimente.
2. La fiecare spalare, perie dintii trei minute, mai intai cu miscari orizontale, apoi cu miscari verticale, dinspre gingii spre varful dintelui! Preferabil este sa te speli pe dinti dupa fiecare masa. Pentru un periaj eficient, nu uda periuta inainte de spalare!

3. Pentru a preveni ingalbenirea, medicii stomatologi recomanda periajul regulat timp de cel putin trei minute dupa fiecare masa (de trei ori pe zi) pentru a-ti mentine dintii sanatosi. De asemenea, nu uita sa utilizezi periute interdentare pentru a curata si spatiile dintre dinti.

4. Detartrajul clasic efectuat de medicul stomatolog poate ajuta la eliminarea unor pete de suprafata de ceai sau de cafea - este recomandat sa iti consulti medicul stomatolog pentru un control si o programare la detartraj.
5. Incearca sa renunti la fumat - petele maronii cauzate de nicotina sunt uneori dificil de inlaturat, deoarece acestea penetreaza smaltul. In acest caz, solutia cea mai la indemana este albirea profesionala.

6. Bicarbonatul de sodiu este un mijloc traditional de albire a dintilor. Foloseste-l in stare pura, aplicat pe periuta de dinti inmuiata in prealabil in apa oxigenata intr-un raport de 10 volume.

7. De asemenea, din farmacii poti achizitiona benzi de albire ce contin peroxid de hidrogen, o substanta utilizata de catre medicii stomatologi pentru albire (le poti folosi doar o data pe luna).

8. Pastele de dinti pentru albire au efecte mai putin rapide sau impresionante insa au avantajul de a elimina depunerile superficiale de pe smaltul dintilor. Pe langa pasta de dinti obisnuita foloseste si apa de gura!

9. Daca insa doresti sa ai un zambet de o stralucire spectaculoasa apeleaza cu incredere la un cabinet specializat pentru un tratament de albire a dintilor. Procedura poate face minuni pentru infatisarea unei persoane, prin urmare si pentru increderea in sine putand avea dinti mai albi cu pana la 14 nuante.
Merele

Aceste fructe sunt eficiente pentru curatarea dintilor, iar consumul lor nu poate fi decat unul benefic pentru sanatatea danturii. Merele au o structura abraziva, curatand dintii si mentinandu-i albi.
Conopida

Aceasta leguma are si ea un efect pozitiv asupra dintilor. Ea stimuleaza productia de saliva, ceea ce impiedica formarea placii dentare.
Morcovii

Bogati in vitamine si antioxidanti, morcovii sunt foarte buni pentru organism, aducand numeroase beneficii sanatatii corpului nostru. In plus, imbunatatesc si vederea.
Dintii pot fi frecati cu coaja de portocala. Acest proces urmat de spalarea lor va avea ca efect albirea vizibila a dintilor, dupa doar cateva luni, sustin specialistii.
Capsunele

Aceste fructe delicioase sunt si ele un secret care poate fi folosit pentru obtinerea unor dinti mai albi, curatandu-i bine. In plus, capsunele au ca efect improspatarea respiratiei.

| IceKitty18 a răspuns:

Bicarbonat de sodiu si lamaie, dar poate sa fie si din cauza osului, asa sa fie culoarea lui big grin daca e asa pune-ti fatete