| georgica29 a întrebat:

Ce pot sa fac ca sa scap de petele de pe piele am cateva dar nu este de la soare si de cate ori imi dau cu solutie imi dispare temporar si reapare.nu am timp sa merg la doctor deci stiti cumva vreun remediu

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| georgica29 explică:

Deci nu imi apare mereu decat vara si nu sunt foarte multe decat pe spinare cateva dar cand imi dau cu solutie imi dispare dar pentru putin timp cred ca este din cauza duritatii la apa

| cucubauuu a răspuns:

Daca sunt albe ...probabil e Vitiligo...de astea nu mai scapi...si nu e bine sa dai cu nimic... oricum... fa-ti timp de doctor, nu te da cu nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga, dar noi nu iti putem recomanda nimic pentru ca nu suntem medici si pentru ca nu stim de ce natura sunt petele, ce culoare au, daca se manifesta cu mancarimi, culoare etc., nu stim ce solutie folosesti acum si cine ti-a recomandat-o...nu stim nimic, asa ca si tine de altfel. Nu te juca cu sanatatea ta. Acum nu ai timp pentru o consultatie si daca mai tarziu se va intampla ceva mai grav, vei vedea ca vei pierde mult mai mult simp si bani ca sa te insanatosesti. Cand este vorba de sanatate, lasam totul la o parte si mergem la medic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te dai cu o solutie si dispar sigur nu este vitiligo, revino si tu cu ceva amanunte, cele care le-a expus Oliana ca sa te putem ajuta, cu drag Alina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca sunt de la soare, nu de la apa posibil sa fie ceva ciuperci care se activeaza intr-un anumit mediu, soare apa sarata (mare strand ) scrie ce alifie folosesti, dar daca vrei sa scapi definitiv de ele mergi la un laborator analiza se numeste fungigrama si costa pana in 20 lei, pe urma daca este intr-adevar o ciuperca o sa se faca antibiograma care spune la ce medicamente sunt sensibile petele tale, daca-mi spui cum se numeste solutia cu care dai, ma lamuresc. Fungii sunt de multe feluri ca si microbii ca si virusii, parazitii etc, solutia cu care te dai este eficace dar nu pentru mult timp pentru ca nu acela este medicamentul pentru ele.