| Princessee a întrebat:

Ce pot sa fac sa nu ma mai trezesc in timpul noptii, asa, dintr-o data, fara niciun vis urat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

S-ar putea sa fii epuizata, ai avut o perioada mai grea si atunci organismul face exact invers decat ce ar trebui, incearca sa fie treaz pentru a te ajuta sa-ti rezolvi problemele. Cred ca bei prea multa cafea care are un grad de excitabilitate a sistemului ervos mare si atunci si aceasta poate fi cauza insomniilor tale. Daca cu sfaturile ce ti s-au dat deja, nu vei reusi sa-ti gasesti linistea cred ca este cazul sa te relaxezi o perioada de cca o saptamana si sa ai preocupari care sa te destinda, sa mergi mult in aer, facand miscare, pentru a te obosi fizic si nu numai intelectual si atunci iti vei reveni. Culca-te la ore rezonabile, adica la ora 22, cel mai tarziu si atunci prinzi un somn odihnitor si organismul tau isi va reveni.
Daca aceasta stare nu se remediaza, nici dupa ce te odihnesti, dupa metodele indicate, atunci este cazul sa consulti un medic neurolog care ar putea sa-ti spuna ce tratament sa urmezi pentru a-ti reveni.
Multa sanatate si sa ai un somn bun odihnitor, cu vise cat mai frumoase.

luciana
| luciana a răspuns:

Mai intai ar trebui sa faci cateva ture, fie si alergand in jurul blocului tau, apoi sa faci un dus cald, linistitor; inainte de culcare cu 1/2 ora, sa bei o cana de lapte cald, indulcit cu o lingurita de miere; sa deschizi geamul de la camera, si sa adormi cu el deshis; sa vizionezi inainte de culcare - o emisiune de divertisment, care sa te bine dispuna si cred ca incet, incet o sa te apuce si somnul; sigur, ar mai trebui sa nu te mai gandesti si sa nu iti faci griji pentru. ziua de maine, si sa adormi cu ceva placut in gand... si mai cred ca trebuie daca nu vei reusi nici asa, sa te adresezi unui medic - singurul de altfel sa te sfatuiasca ce ai de facut si care iti va da cela mai competente sfaturi. cu dragh lucien

| elena a răspuns:

Aeriseste camera inainte de culcare, detaseaza-te de problemele de peste zi, nu te gandi nici la cele de a doua zi, inchide ochii si gandeste-te la ce tie mai drag si nu te mai speria asa, suntem oameni, avem creier si ne comportam asa cum ne dicteaza el. Si eu sufar de acelasi lucru, nici nu-ti inchipui ce lupte duc eu in somn, ma trezesc, merg pe balcon daca nu mai mai culc deschid PC si am ce face...incerca sa nu dormi ziua...

| gabitza05 a răspuns:

Buna.Incearca sa uiti cat de cat de problemele zilei ce urmeaza si uita-te la tv la ceva dragut sau asculta muzica care sa te binedispuna.mult succes

| Ralux a răspuns:

Toate raspunsurile de mai jos sunt corecte si utile dar o regula importanta este:nu te gandi la problemele sau intamplarile din ziua respectiva sau din ziua urmatoare.Nu te gandi la nimic ci doar la lucruri frumoase.Nu te gandi la strategi, la idei etc. altfel toata noaptea vei sta sa te gandesti la asta in loc sa ai un somn linistit.Dormi doar.

| Princessee explică:

Eu nu dorm ziua pentru ca nu am timp, iar azi noapte (dimineata), pe la 5 fara un sfert m-am trezit sa ma uit la tv. Din fericire am adormit pe la 6 si 20, am mai dormit pana la 8 si jumatate.

| Princessee explică:

Stateam si ma uitam pe pereti, pentru ca nu puteam adormi mai repede.sad

| vio a răspuns:

Spune un Tatal Nostru...inainte de culcare...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Schimba-ti iubitul. rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Treci printr-o perioadă mai stresată și de aceea ai un somn agitat și întrerupt.
Seara poți bea o cană de ceai de tei care te va ajuta să adormi sau o cană de lapte dulce.
Detașează-te de problemele cotidiene.
Somn ușor.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe mine ma ajuta enorm un purificator de aer salin sa ma pot odihni noaptea. vi-l recomand si voua.
Cele mai importante caracteristici ale Purificatoarelor de aer Salin sunt:
- marirea rezistentei generale a organismului la raceli;
- acţiune generala desensibilizanta in probleme alergice;
- de mare ajutor in rinite, sinuzite, laringite;
- rezultate favorabile in astm bronsic, bronsite astmatiforme, bronsite, bronsectazii, silicoze, recuperari in TBC, mucoviscidoza;
- somn liniştit, odihnitor, stare de confort psihic;
- scăderea problematicii sforăitului;
- calitate deosebita a aerului care devine proaspat si placut respiraţiei, cu asigurarea unui ambient interior placut.
eu mi l-am comandat online de la o firma de tehnica medicala si mi l-au adus acasa prin curier rapid. aici se gaseste produsul:
http://www.tehnica-medicala.ro/......oducts.php

| ILReLeon3 a răspuns:

E important sa gandesti pozitiv. Totul tine de psihic... fa ceea ce te relaxeaza pe tine, si daca iti place de exemplu sa bei votca bea votca; lasa laptele, poate nu iti place sau chestii cu geamul deschis ca iti intra tantarii si te pisca de funduletz. Cum am mai zis totul tine de psihic. Don't worry, be happywinking Gandeste pozitiv.