| soffie a întrebat:

Ce probleme de sanatate se declanseaza de la tiroida?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| bulin a răspuns:

Zi tu zau ca tiroida este o boala doamne ce copii fara viitor. Tiroida este una din cele mai mari si importante glande ale organismului nu o boala. Daca nu sti sa raspunzi nu te baga in seama.Afectiunile tiroidei sunt: tiroidita, boala Graves, hipo si hiper tiroidia etc...

| Holocaust a răspuns:

Ok,deci tiroida nu e o boală,ci o glandă endocrină. Afecţiunile ar fi: boala Graves,adenoamele tiroidiene,tiroidită subacută,nodulul toxic tiroidian,boala Plummer,tumori hipofizare,hipotiroidismul, hipertiroidismul. Poţi căuta şi tu simptomele.
De curiozitate, ai încercat şi google înainte?

| MrAngelus a răspuns:

Cele mai cunoscute sunt hipertiroidia şi hipotiroidia. „În caz de hiperfuncţie, glanda secretă hormoni în cantităţi excesive. Hipofuncţia poate avea o formă uşoară, numită hipotiroidie, dar şi o formă de deficit sever, numită miedem", explică dr. Marinescu. Aceasta spune că tiroida poate suferi şi alte afecţiuni, extrem de periculoase pentru organism, dacă nu sunt descoperite şi tratate corespunzător.

Sursa: http://www.gandul.info/......ui-2488791

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tiroida este o boala, care are si mai multe grade, din cate stiu persoanele care sufera de tiroida au probleme cu greutatea sa spun asa, daca esti putin mai plinut este necesar sa mergi la un medic endocrinolog sa te consulte pentru a te ajuta sa scapi de aceasta problema. Daca boala nu este trata din timp se poate declansa tiroida de gradul cel mai mare sa zicem si atunci intervin si mai multe problemewinking

| soffie explică:

Se*