Întrebare recomandată | ster a întrebat:

Ce probleme medicale pot avea daca renunt complet la piine si fainoase de orice fel.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| yellowalien a răspuns:

Nicio problemă medicală! Dimpotrivă!
Totuşi ai grijă să îţi asiguri cantitatea suficientă de fibre (din fructe şi legume, cereale germinate, cereale integrale etc).

7 răspunsuri:
| michael5813 a răspuns:

Produsele de panificatie, cerealele in general contin acid folic! este foarte important pentru organism mai ales in cazul femeilor in momentul cand se gandesc sa aiba un bebe deoarece acet acid folic are o foarte mare importanta in dezvoltarea normala a fatului! renuntarea la paine si alte alimente pe baza de cereale este o mare aiureala si nu recomand nimanui asa ceva. cineva mai sus spune ca omul nu manca fainoase... eronat deoarece omul a fost omnivor asa ca nu cred ca e normal sa incercam noi acum sa"corectam" in cate-va zile modul in care a evoluat omul intr-o perioada atat de lunga! cred ca vrei sa slabesti si de acea te gandesti sa renunti la fainoase dar sunt metode mult mai sanatoase de slabire iar o alimentatie corecta, ponderata si la timp cu ceva miscare mai multa este mult ma sanatos! o seara buna iti doresc!

| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

Iti mai creste un rinichi! Glumesc!

N-ai ce sa patesti.Doar ca painea si faina in general contin cereale integrale, vitamine si uleiuri naturale care sunt necesare pentru ca corpul tau sa produca in continuare sange.

Uite, iti dau un scenariu putin probabil : "Te calca accidentul", ajungi la spital pentru ca ai pierdut mult sange.In loc sa te puna pe glucoza vor cere pungi cu sange donat sa ti-l vare in vene.De ce? Pentru ca tu nu ai mai mancat mult timp fainoase, care contin cereale necesare formarii sangelui.Se poate sa ai nevoie si de transfuzie de maduva.Din nou pentru ca organismul tau nu produce destul sange, in consecinta nici cantitatea de plasma din sange nu va fi de ajuns.Ca rezultat maduva nu se va reface si vei avea nevoie de transplant.

Asta e doar un exemplu (trateaza-l ca atare) ca sa intelegi mai bine consecintele renuntarii la fainoase.

| ster explică (pentru AlecsRvaSpunePa):

Vad ca esti specialist, spune-mi atunci te rog, care ar fi cantitatea minima
obligatorie de exemplu 2 felii sau 5 sau poate mai mult.Sincer ma intereseaza raspunsul tau.Iti multumesc si astept raspunsul tau.

| 4ndr33y a răspuns:

Absolut nici o problema, o sa-ti iei substantele nutritive in alte alimente. Omul la origini nu manca fainoase, doar carne si legume, ADN-ul nu s-a schimbat de atunci.

Răspuns utilizator avertizat
| Animsai a răspuns:

Din potriva! Iti va fi mult mai bine! Crede-ma am incercat!

| ster explică (pentru Animsai):

Cit timp ai incercat? Dupa raspuns vad ca ai renuntat.De ce?