| DeejayAndr3y a întrebat:

Ce puteti sa imi spuneti despre colica renala si tratament?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
3 răspunsuri:
| bobby_7474 a răspuns:

Colici renale,sint crize de rinichi,provocate de obicei,de litiaze renale(pietre la rinichi),nisip,sau infectii fff mari de rinichi,in cazul acesta urologul iti va face un ultraschal ca sa determine marimea pietrei daca este vb de piatra,natura ei,locul in care e pozitionata,si tratamentul de care ai nevoie,multi pacienti fac si infectie datorita iritarii rinichilor sau a ureterelor de catre pietre si ai nevoie si de antibiotic,un urodilatator,si mult ceai de cozi de cirese,radacina de patrunjel,cosita de porumb,multe lichide si o alimentatie usoara, fara carnuri si grasimi, multa sanatate

| Simona1984 a răspuns:

Buna.
Nu sunt doctor si nici studii de specialitate nu am absolvit, asa ca iti voi scrie doar ceea ce stiu din experientele mamei mele.Despre colica renala stiu ca este o afectiune a rinichilor, care apar in cazul acumularii de sedimente (calculi) in rinichi.Acei calculi circula din rinichi spre vezica urinara si blocheaza evacuarea urinei (si asa apare durerea, care nu este locala, ci iradiaza si in alte zone: spate, burta, organe genitale externe, etc). Stiu ca in cazul acestei afectiuni un medicament destul de bun este Urinal Akut si ca trebuie sa bei foarte mult ceai, pentru ca acele sedimente sa fie eliminate.
Numai bine!

| Ionut_Zanfir_1993 a răspuns:

E ceva grav ca am si eu si nu stiu? medicu a zis ca nu e dar imi e foarte frica