| AlexIm123 a întrebat:

Salut tuturor! Astăzi am fost la urgente și am aflat că am colica renala și mi s-a dat un tratament de 7 zile ( fokusin, Nospa, Algocamin, ibuprofen și controloc), problema e că nu știu ce înseamnă "cura de diureza", daca îmi poate explica cineva va rog frumos, și ce mi recomandați sa scap mai repede de pietre. Mulțumesc frumos

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Controloc poate avea ca reactie adversa diareea asa ca nu il lua, ia ibuprofen ca este pentru dureri, diureza inseamna urină si cura de diureza inseamna sa faci pipi toata ziua sa elimini patra si nisipul pe cale naturala, ia mai bine de la farmacie vimovo este mai bun decat controloc

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Diureză, să faci maimult. Nu poți scăpa repede.

| mihai69 a răspuns:

Bea ceai de cozi de cireșe.

| Freya1 a răspuns:

Mergi și la un specialist ca te va consulta mai amănunțit.
Ideea e ca tu trebuie sa elimini pietrele, sau nisipul (în funcție de caz) de la rinichi prin urina (sau nah, sa îți cureti rinichii).Asa ca indicat e sa consumi lichide, ceaiuri și ce îți mai da doctorul.
Doar ca atunci când le vei elimina te anunț ca va fi un pic cam dureros.

| mi25 a răspuns:

Nu o asculta pe CristiDinBucuresti, deoarece nu stie ea, o pensionara oarecare, mai mult decat un medic de la urgente.
Mergi luni la medicul de familie sa-ti dea trimitere - ca urgenta (ca urgenta, nu la urgenta), pentru care nu este nevoie de planificare - la un medic specialist.

| helpforyou a răspuns:

"Cura de diureză" se referă la utilizarea diureticelor (medicamente care stimulează eliminarea de apă şi sare prin urină).