Întrebare recomandată | AvalohAlyn a întrebat:

Ce rol are cardul de sanatate nou aparut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| stalker220 a răspuns:

Cardul de sanatate inlocuieste fisa medicala, si are rolul de a detine informatiile personale ale fiecarui pacient(Grupa de sange, istoricul bolilor etc...)

5 răspunsuri:
| Lawliet14 a răspuns:

Ii ajuta pe doctori si sa te consulte mai repede da, dar in mare parte e pentru informatizare si procesarea mai rapida a datelor. E clar ca n-ar mai trebui sa scriem cu pixul pe foaie in epoca tehnologiei, dar nici nu e normal ca cineva sa-ti poata accesa dosarul ala. Nici macar SRI-ul, datele medicale ar trebui sa ramana ascunse, doar daca nu esti un criminal sau ceva. Si pe viitor, cred ca se va incerca introducerea cip-ului. Cardul asta e buna si sistemul propriu-zis, dar nu-mi place ca vine de afara, nu cred ca-l producem noi si nu ar trebui sa ne impuna cineva sa ne informatizam. E problema interna. Sunt pentru informatizare totusi.

| Latinmoon a răspuns:

Se foloseste in cazul in care mergi la un doctor de specialitate sau la urgente.
Ti-ai facut si tu card?

| BogdantheDreamer a răspuns:

Arde-l!

| Ayakawelwel a răspuns:

Intreba un doctor...

| oana405 a răspuns:

Ii ajuta pe doctori sa te consulte mai repede. acesta contine informatii despre sanatatea ta :ce fel de sange ai, ce boala ai avut etc.