| anonim_4396 a întrebat:

Ce sa fac ca sa scap de durerea unei masele cariate (leacuri babesti)? Nu ma pot duce la dentist, ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| inna a răspuns:

Da-i cu tzuica sa amorteasca (nu trebuie s-o inghiti)winking

178 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acum depinde de fiecare organism, in nici un caz dar apsolut in nici un caz sa nu luati tamaie, tamaia va distruge toti dintii omoara toti nervii...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma eu ma lupt de cand ma stiu cu 2 masele. aceste 2 masele au o perioada pe an de 2 saptamani asa in care ma dor de ma kc pe mine. in fine...
cel mai bun calmant este NUROFEN PASTILE MOI iti ia durerea cu mana pe termen lung.

daca nici asta nu merge bagati whisky din 2 in 2 minute tineti la masea faceti asta cam 20 min si trece garantat

tigara in ureche functioneaza doar daca tea tras curentu altfel mai bine o fumezi.

un alt leac pe care nu l-am vazut paici este colgate sensitive, luati pe deget un varf de pasta de dinti si masati locul cu pricina timp de 4-5 minute trece durerea pentru 30-1 ora dupa aia tarie frate...

in concluzie dal dracul de dentist facem si noi ce se poate ca bani nu sunt.

va doresc succes in lupta cu durerea

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Luati pasta de dinti pe deget si masati usor la maseaua cariata.Asteptati 1 minut si clatitiva cu apa rece. Dupa aceea beti maxim un pahar de apa rece. Dureerea a trecut.Si eu am avut probleme si inca am cateodata ma ia 3-4 zile.In special durerea te ia noaptea.Foloseste asa ceva si sigur o sa-ti treaca!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut si eu am avut probleme grave la o masea...nu-mi puteam da seama durerea era cumplita cred ca ma durea toata partea.

In fine am aplicat "leacul" usturoiului si dupa 2 zile nedormite am reusit sa inchid ochii. Asta a fost ieri.si acum nu mai am nimic!
Incercati nu aveti nimic de pierduttongue

Domnu fie cu voihappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aia cu usturoiu mi-a spart capu acum astept laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Puneti oja in zona cariata

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Du-te la dentist leacurile babesti nu sunt bune

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pune spirt pe vata si gata nu te mai doare

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu sunt in starea ta imi creste o masea de 12 ani mor nu stiu ce sa fac da-mi si mie un ssat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da-ti-le naiba de leacuri babesti. nu inteleg de ce preferati sa suportati o durere nu stiu cat timp in loc sa va duceti la dentist. e o durere de 5 minute max. dar nu... de ce sa suportam 5 minute o durere cand o putem suporta toata viata laughing? prea multa comoditate as zice, nu frica. pentru ca daca era frica pana acum erati la 5 metri sub pamant de rfica unei dureri de masea si nu provocata de dentist. copilarii oh go on

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aprinzi o tigara, pui zahar pe ea, acolo unde arde, lasi sa se topeasca zaharul si tragi fumul ala pe nas, ii km naspa dar la mine a functionat de fiecare data.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asculta orice sfat de aici te scpa de durere o zi, 2 sau 3... dar nu pentru totdeauna! cel mai bine ii sa te duci la dentist, dar daca nu ai timp(poti sa-ti faci timp}sau nu ai bani (daca ai bani pentru net inseamna ca ai 20 de lei pentru o plomba}. nu ai niciun motiv ca sa-ti fie frica de dentist este ca un doctor orcare in plus cateva minute de durere te scapa de ani de durere asa ca mergi acum pana nu este prea tarziu! poti sa te iei si dup sfaturile astea pana iti faci curaj ca sa mergi la dentist... dar nu te vor scapa de durere definitiv si s-ar putea sa-ti fie mai rau sa se infecteze zona si atunci ai nevoie de operatzie!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Taie o bucata de lamaie. apoi pui un pic de care de lamaie pe aceea felie si o mananci pe partea care te doare.
si iti va trece

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pune o bucatica mica usturoi daca are gaura. daca nu are gaura tii bucatica de usturoi langa ea...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pune si uh niste spirt...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu stiu cea mai buna metoda din toate : spala-te pe dinti!laughingcred ca de asta te dor maselele...nu e greulaughingiei o periuta de dinti pui pasta pe ea o uzi apoi iti speli maselelelaughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

... chiar astept ziua, mai bine zis, ma gandeam ca o sa ma ajunga ziua cand o sa postezi si eu. am mai avut probleme cu durerile de dinti, dar ca in momentul asta nu (chiar ma mir cum scriu asa corect|) cea mai mare durere e cand ai tras curent |(pe naspa) cand ai infectie (cazul meu) mai e o sansa... eu m-am gandit sa incerc fara medicamente. ma duc sa beau 2l de vin, poate imi trece. daca nu, revin si incerc cu usturoi, cu pasta de dinti, cu tamaie, cu sare pfff Doamne ajuta sa am o noapte linistita! la dentist toata lumea

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ba oamenilor tocati pitre si va lasa
sa dea draci zaaaau

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Chestia cu 2 l de vin a mers, dar durerea m-a tinut 2-3 ore. ee, dimineata cand m-am trezit aveam maseaua umflata. de abia puteam sa deschid gura; am fost la dentist, am primit doar antibiotice pentru cateva zile; sa vedem ce o fi peste 2 zile

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bei apa calda Andra

| Meticulosul a răspuns:

Iata cateva remedii ce te pot ajuta sa scapi de durerile de dinti:

1. Ceai de menta - pentru cantitatea de o cana de apa se foloseste 1 lingurita de menta sau un pliculet din ceaiul ce se gaseste la cutiute de carton in magazinele de profil.
Puneti cantitatea de menta dorita intr-un vas uscat si putin incalzit si acoperiti-o. Fierbeti apoi cantitatea de apa in alt vas, iar cand apa a dat in foc, turnati-o peste menta. Acoperiti la loc si asteptati circa 20 de minute.
Clatiti gura cu aceasta infuzie (se tine la zona dureroasa). ATENTIE! Nu se foloseste zahar.

2. Clatiti gura cu solutie de apa oxigenata 20%, diluata in prealabil intr-o cantitate egala de apa. ATENTIE, NU SE INGHITE!

3. Amestecati o lingurita de sare intr-un pahar de apa calduta, clatiti gura timp de 30 de secunde, apoi scuipati. Aceasta solutie extrage o parte din substantele care provoaca inflamatia.

4. Apasati cu degetul mare pe dosul mainii opuse exact unde se intalneste degetul mare al acelei maini cu degetul aratator. Acest lucru va declansa eliberarea de endorfina.

5. Intr-o bucata de panza se pune usturoi (pisat cu un obiect de lemn), apoi se inveleste si se aplica pe fata mainii care corespunde cu partea unde se afla maseaua dureroasa. Se pune in zona venelor si se leaga de mana.
ATENTIE, NU SE TINE MAI MULT DE 30 DE MINUTE, intrucat poate provoaca Rani.

Sanatate multa!

| cotzan a răspuns:

Si eu noapte trecuta am avut cea mai groaznica durere de maseanu am putut nici macar sa stau intins in pat asa ca am stat treaz toata noaptea, nu aveam nimic in casa pentru durere! cu leacuri babesti am incercat si fum de tigara si usturoi pisat si cu tuica dar nu trec, leacurile astea te ajuta pentru putin timp si durerea revine! mi-am cumaparat aulin pentru ca algolcalminu nu se mai da fara reteta! si tin sa zic ca cu o singura pilula de aulin mi-a trecut in 10 minute mai ales la ce falca umflata aveam si pana acum aulinu mi-se pare ok pentru ca e si antimflamator! dar o sa iau si antibiotic sa scap naiba de tot de infectie!

| Anonim_1678 a răspuns:

Asa frate, rasp meu e mai nou din 2011. Nu e super obligatoriu sa mergi la dentist, ori de frica, ori poate ca nu ai bani cum s-a mai spus, am eu niste leacuri care tin destul de bine si mult:
1.Iei o gura de propolis, sau de tzuica(recomand tzuica de 90*) si o tineti la maseaua aia vreo 5 min dupa care scuipati... efect cam 15-30 min.
2. Catzel de usturoi. Il mestecati, si ce a ramas il tineti la masea dar sa nu-l inghiteti usturoiu.
3. Asta cred ca e cea mai buna dintre toate si dureaza foaarte mult. Luati o bucatica de vata, cat sa incapa la carie, si o udati cu tzuica(tot de 90*) merge si mai putin dar de 90 are mai mult efect. Apoi o puneti la masea, si o tineti acolo... nu e un timp limita. puteti sa o tineti de dimineata pana seara, apoi o scoateti, si dimineata puneti alta... tot te doare, dar din durere 100% iti ramane cam 20%.
3. Daca nici alea de sus nu merg, iei spirt si tii la masea, sau daca nu te umflii cu pastile.
4. Daca esti mai fricos, ca ultim remediu, te duci la dentist. Si mie mi-e frica dar e bun. Daca nu va e frica, va duceti din prima.
Sfat: Baietilor le e mult mai usor sa se duca la un dentist daca acesta este o bunaciune. Daca e un mos dala cu dinti de aur iti scoti maseaua cu patentu decat sa te duci la el. Dar daca e o gagik cu balcoane si cu fusta scurta va duceti numai de draglaughing

| sEsSiOn_6575 a răspuns:

Va multumesc mult pentru leacurile data! am incercat aia cu pasta de dinti si chiar a mers... nu mi-e frica de dentist dar sa nimerit chiar de pasti sa ma doara... cand dentistul nu lucreaza angry mersi mult :*:* :X

| patricia_9909 a răspuns:

Te inteleg! Si eu am probleme cu maselele.Si tot ca tine nu vreau sa merg la dentist.Incearca cu o tigara in ureche sau apa cu sare tinut acolo la masea sau pune acolo unde te doare vata cu spirt la masea (asta o sa te usture).Sau incearca pastile!

| patricia_9909 a răspuns:

Am aceiasi problema ca si tine.Nici eu nu vreau sa merg la dentis.Incearca cu o tigara in ureche, sau cu apa cu sare, sau incearca sa ti acolo la masea vata cu spirt!(asta o sa usture)sau taca vrei fa-ti curaj si mergi la dentist!

| An0nim_5078 a răspuns:

Pai nici eu nu stiu ce sa fac. este Duminica. si ma doare maseaua de 3 zile.si se agraveaza este cariata mai am din masea.doar o liniuta pe partea Stanga maxim de un CM. si.cand o ating.ma doare extrem de rau.nu am putut dormi noaptea. faceam ca nebunu...si am tuica langa mine...si abia astept ziua de maine.sa ma pot duce la docto oricum oare ce imi poate face doctorul daca mai am doar Conturul maselei ca si cum.ar fii sapata din interior am ramas doar cu conturul.ei oarre ce imi poate face stomatologul? o sa astept pana maine. sper sa fie bine o sa iau niste aulin sa vad efectul sper sa mearga va salut.

| An0nim_5078 a răspuns:

Tuica!
ftw!

| кא๔ a răspuns:

Stiu ca iti este frica si mie im era si inca imi este.
dar nu mai puteam de durere si am zis gata pana aici si m-am dus la dentist.
mi-a zis destul de clar ca daca mmai asteptam cel mult o luna trebuia sa`mi faca anestezie locala sa`mi faca gauri pe langa radacini sa`mi omoare toti nervii si abia atunci puteau fi curatate cariile.
Si uite ca m`am dus si nu m-a durut foarte tare.
mi-a zis daca te doare ceva ridici mana si ma opresc /. si puur si simplu cand simteam ca ma doare ba ma miscam putin sau ridicam mana si o lua de la inceput mai incet. si mi-a pus plomba. si mai am inca o masea la care trebuie facut acelasi lucru. ca erau foarte adanci cariile.
Deci sfatul meu:
NU incerca leacuri babesti ca acelea nu fac altceva decat pentru cateva momente sa nu te mai daora dar dup aceea durerea revine si tot asa.
Du-te la dentist. NU ai nimic de pierdut. si doar pentru curatarea cariilor si punerea plombelor nu te costa nici foarte mult.
Succes!

| suzana_4333 a răspuns:

Salut tuturor, pe langa toate cele enumerate de voi unele chiar probate si pot spune ca e ok, imi permit sa mi adaug ca daca maseaua are gaura si nu e o carie inchisa merge cu, cuisoare calmeaza nervu si daca schimbati cuisoara la 2- 3 ore de cateva ori chiar omoara nervu si scapati de durere, iar in ureche o bucata de vata cu 2- 3 picaturi de parfum daca ati tras curent e eficient(si nu pute ca si usturoiul sau tigara ).La mine asa functioneaza de vreo 4 luni sad