| anonim_4396 a întrebat:

Ce sa fac ca sa scap de durerea unei masele cariate (leacuri babesti)? Nu ma pot duce la dentist, ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| inna a răspuns:

Da-i cu tzuica sa amorteasca (nu trebuie s-o inghiti)winking

178 răspunsuri:
| 4ndr33y a răspuns:

Eu sunt hardcore, va recomand Xilina ( anestezic folosit si de dentisti amoarte tot ce atinge in 1 minut ), costa 2.5 lei fiola de 10 ml + o seringa pentru insulina careia ii veti taia acul de la baza, ca sa nu va intepati cu el. Seringa pentru insulina e subtire si lunga, asemanatoare cu cea a dentistului.

Cu seringa trageti din fiola 10-20 unitati ( 1 -2 ml) si usor picurati pe gingie sau pe masea daca e sparta. Dupa aplicare incercati sa tineti limba fixa 2-3 min, saliva care se acumuleaza cu Xilina SE SCUIPA!
O fiola e destul de mare si va ajunge pentru aprox 10 aplicari, Xilina se elibereaza fara reteta.

Puteti pune si pansamente din tifon impaturit cu xilina care sa acopere gingia si maseaua, il tineti cati suportati, oricum dupa cateva minute se spala cu saliva, din nou NU INGHITITI SALIVA CU XILINA in caz contrar nu e o tragedie, 1 min gatul amortit, arsuri pe piept si cateva crampe stomacale.

| Dorel_Dorian_1969 a răspuns:

LIDOCAINA SPRAY cel care e folosit de dentisti sau XILINA fiola, pui pe vata si babi la maseaua in cauza, cele doua metode sint garantate 100/1000

| Cpetre95 a răspuns:

Ue vă spun următoarele :

1. Leacuri băbești sunt multe, și la fel de mult contează cât de mult te doare măseaua, cât de cariata e, și așa mai departe. Un așa zis leac poate funcționa cu apă la o persoană, și cu medicamentație la alta persoană.

2. Ca orice om normal, vă recomand să mergeți la un medic specialist.

3 În cazul în care vă e frică, sau vreți pur și simplu să amânați dusul la medic, atunci cumpărați-vă lidocain spray, care costa aproximativ 19 lei. Înmoi putină vată, și o pui la măsea (în măsea dacă se poate). Important! A nu se înghiți și a nu se abuza de acest tratament! Sfatul ideal este să vă duceți la doctor.

| Nicu9715 a răspuns:

Si pe mine ma doare maseaua de vreo 4 zile primele 2 zile a fost o durerea care nu prea iti dadeai seama cateodata ca te mai doare dar ieri si azi am innebunit nu am inchis un ochi toata noaptea azi de abia astept sa ma duc la dentist cu toate ca imi e putin frica am 3 masele cariate dintre care una a ramas doar jumate din ea iar celelalte 2 sunt intrgi dar am si in ele gauracryingdar ca un leac tine cam 5-10 minute(depinde, poate chiar mai mult daca caria nu e in stare avansata)iei apa rece si tii la masea si scuipi asta cam de 5 ori a cate 5-10 secunde mult noroc si du-te la dentist!

| Cirnaru_Daniela_1992 a răspuns:

Deci, am tot citit diverse raspunsuri, si le-am incercat pe aproape toate! Pana unde am citit eu, nu a scris nimeni solutia prin care mi-a trecut mie durerea! Pe o tigara aprinsa, am pus zahar, si practic am tras pe nas fumul care iesea din zaharul ars, am tras pe nara care corespunde cu partea care ma doare happy si prin minune, a trecut! Fumul e cam naspa, are gust urat, daca esti mai sensibil e nasol, insa chiar a trecut! Sa vedem pentru cat timp, pastilele nu isi mai fac de mult efectul si de dentist inca nu am timp! Sper sa va ajute si pe voi ceea ce m-a ajutat pe mine! Spor in toate, si ce sa zic...o dantura sanatoasa tongue happy

| Npo a răspuns:

Ieri seara dupa ce am citit aproape toate raspunsurile de aici, m-am hotarat sa dau tuica de 90* si tigara din ureche la o parte si sa merg la Urgente, unde dupa 5 minute de anestezic si o masea scoasa am scapat de durere.
Sfatul meu : Dentistul este cel mai bun, leacurile babesti sunt o amagire de moment.

| ccorinna a răspuns:

Pentru durere provenita de la carie,se ia o siringa fara ac,itr-un pahar pui apa calduta cat sa intre in siringa,adaugi sare,o dizolvi,dupa siringa o ti pe carie si incepi sa lasi cate putin lichid,daca tot nu trece, ia periuta de dinti umple-o de sare trecuta pritr-o picatura de apa si spala-te...e foarte buna sarea trece repede, pentru dureri care deranjeaza un pic pune-ti in siringa doar apa fiarta si o lasa-ti pe carie un pic cate un pic... daca nu trece sunt medicamente KETROPROFENE e praf, le dizolvi in apa si bei, in 5secunde trece si mama ei de durere

| Filip_Marinela-simona_1996 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ia 8 mililitri de ibalgin sau tine un catel de usturoi pe maseaua care te doare.Chiar functioneaza.

| SilentRp a răspuns:

Nu bagati tamaie in viata voastra. cunosc pe cineva care a bagat tamaie si i-au cazut toti dintii.

| Sima_Vickyutza_1991 a răspuns:

Ajutorr...ma doare ´´maseaua´´de cateva nopti, dar nu stiu care, am toata partea dreapta cu dureri, cu ureche, nu este umflata, am incercat mai multe remedii, dar nici un rezultat...ce´mi recomandati?

| Deliu_Alexandru_1992 a răspuns:

AUGMENTIN 875mg/125mg comprimate(una dimineata una seara) + KETONAL FORTE 100mg (de 3 ori pe zi) = remediu foarte bun. FARA ALCOOL

| PiticuXxX a răspuns:

Si pe mine ma doare.Ce sa-i fac?

| Manole_Vanessa_1998 a răspuns:

Pai sincer si eu am multe masele cariate cu daua am fost la dentist cel mai bun sfat e sa mergi la dentist sau s a dai cu spirt sau cu aulin pasta de dinti sau cu tuica dar eu nu va recomand facetiva curaj si la dentist ca cu leacuri u tine prea mult!

| Stelian_Nutu_1953 a răspuns:

Zeama de cleste de la dentist.

| Necula_George_1989 a răspuns:

Dai frate medicamente cate vrei...eu de 2 sap zac cu dureri de masele acu ma dor...dar o sa aleg calea dentistului

| loveyoumebaby12 a răspuns:

Salut..si eu sunt cu durerile de masele si chiar in acest moment cand scriu ma doare o masea.De obicei ar trebui sa ter doara maseaua sau dintele cariat dar la mine e altfel.Pe mine ma doare maseaua sau dintele de langa ala cariat.E ceva ciudat.Si nu stiu ce sa mai iau.Aseara cand somnul imi era mai dulce pe la 1 m-am trezit ca ma doare maseaua.Am luat un ibalgin si am adormit.Iar acum iar m-a luat. Bunica mea mi-a dat o fiola de algolcalmin si trebuie sa il iau cu apa ca e prea tare.Dar nu il iau tot o sa il iau pe jujmatate. Daca mai aveti voi cateva remedii va rog scrieti-mi si mie.

| ghita55 a răspuns:

Ma doare dantura ce sa fac

| Neacsu_Mihai_1993 a răspuns:

Http://q.gs/6FvzM sper sa iti fie de ajutor:)

| Petrea_Petrica_1983 a răspuns:

Leac pentru masele cariate

| Ionut_Daniel_1998 a răspuns:

Pune intr-un pahar 2 lingurite de tuica cu otet amesteca pune zahar si cu o siringa bagi in gaura si iti amorteste si intr-o ora iti cadewinking pe bune si eu am avut-o asa sad

| madanebunatika a răspuns:

Fiola de Xilina..cu un betisor de ureche inmuiat in Xilina si il presezi pe maseara cariata... daca este in toiul noptii si nu ai sanse sa ajungi la o farmacie, esenta de vanilie...o aplici pe partea laterala a maselei care te doare si iti amorteste happy

| Crina_Mihaela_Radu_1989 a răspuns:

Cum sa scot dintele ma derezeaza cand manac

| marianadiaconu93 a răspuns:

Am avut probleme cu maselele mult timp...nu-mi statea cu nimic pana am gasit leacul magiclaughing Intr-o lingura incalzesti ulei apoi cu un pic de vata absorbi uleiul din lingura si storci in urechea pe partea care se afla maseaua cu pricina, torni inauntrul urechii si trece pe loc...vei simti un mic soc si gata. Mentionez ca atunci cand am folosit uleiul caldut nu mi.a stat dar dupa ce am incercat cu ulei un pic mai fierbinte mi.a stat pe loc. Probezi uleiul cu varful degetului inainte de.al introduce in ureche... daca nu ti.a stat din prima, incalzeste uleiul mai tare si sigur trece...am incercat asta nu doar pe pielea mea ci si pe a prietenilor...la toti a avut efect.

| AnDrUs2398 a răspuns:

Cumpara pastile:Bral, Brustan.

| notmes a răspuns:

A venit si randul meu, am luat pastile. doar o zi a mers vineri seara sambta a fost acceptabil in timpul zilei acum nu mai funconteaza nimic... doar ce beau apa rece din 5 in 5 minute

| notmes a răspuns (pentru notmes):

Functioneaza, de durere scriu aiurea happy frumoasa Duminica! cred ca prind meciul de box de dimineata nedormit happy

| Iosif_Mihai_1990 a răspuns:

Clatesti gura cu visinată/tuică/ foarte (eu chiar acuma am incercat cu visinati si mai mi-a alinat durerea) poti lua si pe deget visinată/tuică masati zona dureroasă si după aceea vă puneti o plombă din vată si inmuiată in tuică/visinată sau să stati la căldurică sau să vă luati inima in piept si sa mergeti la dentist...

| BrokenAngels a răspuns:

Pune cuișoare pe maseaua care te doare