| anonim_4396 a întrebat:

Ce sa fac ca sa scap de durerea unei masele cariate (leacuri babesti)? Nu ma pot duce la dentist, ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| inna a răspuns:

Da-i cu tzuica sa amorteasca (nu trebuie s-o inghiti)winking

178 răspunsuri:
| PopAndreeaMaria a răspuns:

Buna ce sa zic o mult mai buna solutie ar fi domnul stomatolog.Dar am s eu o idee faramiteaza un dicarbocalm, piafen ori panadol si aplicalpeste locul unde te doare sau inghite un piafen cu apa desigur.Ia niste apa tine in gura vreo doua minute daca nu poti respira cu ea in gura mai inghite, cate un pic.S

| Razvan_7083 a răspuns:

Salut frati mei de suferintalaughing
Ma doare o nenorocita de maseaua si e sambata seara.am incercat cu spirt dar ma lasa cam 1 min si ma ia iar happy
Am luat un nurofen si un algocalmin si am inceput sa citesc toate raspunsurile voastre de pe site si si parca ma mai lasat...astept ziua de luni sa merg la stomatolog
Nu ascultati de oameni care zic ca stomatologu te chinuie sau ca doare NU ESTE ADEVARAT nu doare deloc.
Dar daca te gasesti ca in cazu meu si e sambata seara si nu ai un stomatolog pana luni te sfatuiesc sa iti distragi atentia c un film foarte bun sau orice in cazu meu acest forum ma calmeaza citindul.
Bafta in lupta cu durerea e najpa da asta e.

| catahardy a răspuns:

Nu mai rezist ma doare maseaua de 2 zile, e gaurita si cariata abia astept sa ajung la dentist... am incercat apa cu sare, pe durata cat tin apa la masea nu simt nimic dar dupa ce o scuip, durerea incepe din nou. pana la urma tot dentistul este baza

| ovy_5607 a răspuns:

Si pe mine ma doare o masea de imi sar capacele, am fost la dentist si mi-a plombato dar se pare ca nu mi-a omorat nervul si acum ma doare de imi vine sa ma arunc de la etajul 4, nu stiu ce metoda sa incerc sa scap de durere

| luciano_9494 a răspuns:

Incearca cu tuica la mine a mers

| RazvanBaranguta a răspuns:

Si pe mine ma doare.Scoateti-o! Sau,i-a o pastila:algocalmin, aulin, vidan.

| cary140 a răspuns:

Nu stiu pe mine ma doare acum de mor sh am fost la dentist mia fk plomba dar tot ma doareecrying

| Georgiana_8375 a răspuns:

Incearca cu sare Pui sarea intr o tigaie o incalzesti fara ulei bineinteles o rastorni intr-o carpa prosop ceva si pui pe obrazul si la ureche unde ai problema cu maseauahappy La mine a functionatbig grin numai ca e cava pe moment SFATUL MEU AR FI CA TOATA LUMEA CARE ARE PROBLEME CU DANTURA SA MERGA LA DENTIST SI SA NU MAI AMANE DE LA O ZI LA ALTAhappy

| alice_6753 a răspuns:

Oameni buni.va rog muuuult de tot nu mai practicati treaba cu tamaia.mama a facut treaba asta acum 20 ani...iar acum nu mai are nici un dinte bun in gura.sunt tociti,"mancati" si negri. aveti mare grija va rooog.

| bebytza_8884 a răspuns:

du-te la dentist...e cel mai bine...

| daniel87_6916 a răspuns:

Am durerea de masea de 5 zile azi noapte m-am chinuit sa inchid un ochi dar degeaba fara rezultat am luat si aulin si algocalmin dar nimic durerea a ramas acceasi rog daca cineva stie cum sa fac durerea sa dispara v-as multumi sufleteste.si durerea este insuportabila rau.multumesc

| Magnum a răspuns:

Salut eu as zice medicul dentist e prima optiune,dar cum natura financiara sau alte elemente de natura psihologica intervin optam la leacuri naturiste, sincer am probleme de copil cu dantura, am fost la stomatolog de nenumarate ori dar in final am scapat de durere chiar nu am avut probleme pana la 24 de ani,leacul cu tigarea,usturoiul e buna cind te-a tras curentul,apa cu sare,ceva tarie e buna cind ai fisura,crapatura in masea si ti-a intrat ceva dulce,daca ai loc gol in masea
se curata cu peria de dinti foarte tandru ca sa nu exciti nervu se clateste cu apa calduta,faci un cocolos de vata il umezesti cu algocalmin sau cu dento calmin, sau cu tarie si se aseaza f usor cu o scobitoare in interiorul maselei, atentie la abces nu e buna sarea calda :infectia progreseaza si riscati sa ramanti fara dantura sau alte boli

| danxd13 a răspuns (pentru anonim_4396):

Crede-ma ca mi sai intamplat si mie de craciun a fost un dezastru mai era un pic si ma dadeam cu capu de masa...dar cu apa mi-a trecut am luat in gura din 2 in 2 min si nu stiu cum (am o masea praaaaf) am simtit gust de puroi in gura (super naspa) si m-a lasat durerea.dar peste 2 zile m-a luat la loc deci chiar daca nu ai bani sau tie frica! imprumutate si du-te draq si scoatele ca te chinui asa mult de tot!

| PROFESSIONAL a răspuns:

Salut, vin si eu cu o metoda care a mers tuturor celor care le-am spus-o, mergeti la farmacie in caz ca nu aveti in casa, si cumparati o pastila: Codamin. Apoi o faceti bucatele si o bucata din ea o bagati in masea in caz ca este cariata si are gaura si o tineti acolo, cei care nu aveti gaura o tineti in gura pana se topeste si saliva se face pasta gustul ala de algocalmin si tineti pasta aia la masea fara sa o inghititi!

| tatuleo a răspuns:

Oameni buni, consider ca singurul remediu de-a scapa de durerile de masea este zeama de cleste (Se gaseste la Stomatolog ).Eu am dureri de ceva timp, cam la sase luni incepe sa ma doara cate o masea. Sfatul meu este sa lasati leacurile babesti ca nu au nici un rost eu le- am incercat aproape pe toate. Te lasa cateva ore sau o saptamana si dupa aceea iti dau din nou dureri de cap. Deci parerea mea este sa apelezi tot la un stomatolog care te chinuieste 3-4 minunte, dupa care gata cu durerea. Prin experimentele facute cu asa zise leacuri mi-am sricat gingiile de fiecare data.Astfel de cate ori imi scot cate o masea trebuie sa merg si a doua oara dupa 12 ore sa-mi curete (Puroiul )din locasul din care mi-am scos maseaua, toate astea se trag de la leacurile babesti, parerea mea.Foarte multi dintre noi, cand este vorba de vreo masea le este frica sa mearga la Stomatolog sau le este groaza de banii pe care trebuie sa ii dea pentru tratamente. Oricum eu am ales varianta cea mai ieftina, decat sa platesc la un Cabinet privat 100 sau 150 ron mai bine merg la urgenta si scap cu plata la taxiu si cu un onorariu la doctor (cat te lasa sufletul sau portofelul). MULT NOROC SI SANATATE VA DORESC!

| JohnnyClau a răspuns:

Eu am bagat tzuica fiarta si mi.a amortit si maseaua si limba laughing))

| TheAnonimBoy a răspuns:

Nu incerca leacuri babesti pentru ca ele iti opresc durerea dar nu rezolvi nimic.Mai bine du-te la un dentist.

| Andrei_Igna_1991 a răspuns:

Uite aicia, iti pui putina pasta de dinti pe deget si masezi incet baza dintelui timp de 1 minut, apoi te speli pe dinti cu blandete unde ai acea masea cu durerea apoi a trecut happy tocmai mi-a trecut mie...

| IngeruMeuCurcubeuTau a răspuns:

Uite si eu am 10 an si iti dai seama ca mi-a fost frica,(aveam o masea cariata) dar tot trebuia sa merg la dentist era o carie mica mica dar cand a intrat cu un aparat inautru ere mult mai mare era pana la nerv, deci acum peste cateva luni trebuie sa imi scoata nervul dar lasa-ma sa iti zic ce iti face daca te duci la dentist:te pui pe scaun iti da apa ca sa te clatesti(de obicei la copii daca te doare ridici mana si se opreste, la mine asa a facut)apoi ia un aparat sa nu te sparii ti-l baga in gura ca sa dea gaura in smalt nu simti nimic, dar absolut nimic, apoi iti baga un aparat care bazaie acolo (freza) pana inlatura toata caria daca e mai grav trebuie sa scata nervul... complicat dar dupa ce a facut cu freza aia iti pune plomba e ce e plomba:un material care are aceeasi culoare ca dintele si ti-o aplica acolo la dinte si nu simti.(mi a trebuit sa imi scoata un dinte care nu se misca da, nu se misca deloc daca nu il scotea imi stricam toti dintii mi-a dat cu spray apoi cand am vzut acul am facut pe mine de frica deci nu mai puteam dar pana la urma am deschis gura a bagat acul deci stii cum eu nu am simtit nimic e `haideti cand bagati acul odata ca m-am plictistit` si facuse deja anestezia si a bagat clestele si a inceput sa traga si l-a scos nu am simtit nimic )deci cel mai bine daca ai inteles ce am scris eu mai sus e sa te duci la dentist pentru. ca nu iti face nimic si nu te doare nimic

| Ghelasa_Ciprian_1987 a răspuns:

Gargara cu palinca! efect in 2 secunde. Probat!

| Marius_Angelescu_1969 a răspuns (pentru elena):

Sa iei 6 aspirine ar insemna sa/ti dai foc la stomac singur.e fff periculor cu aspirinele.nu renteaza varianta asta.

| Lupascu_Marius_1990 a răspuns:

Deci... alaptez abia de o luna jumate, am luat no-spa... nu merge(pe timpul sarcinii mergea), m-am spalat pe dinti, am tinut apa oxigenata indoita cu apa in gura, am luat un ketonal(mi-a trecut aseara, l-am luat ca sa pot dormi), sare calda nu-mi pun ca stiu ce am patit la cealalta masea. nu mi-e frica de dentist dar momentan chiar nu am bani, voi incerca cu mig400 sper sa nu o afecteze pe micuta mea

| lillyrokie2 a răspuns:

Am încercat şi eu ceva.Nu ţine prea mult timp, dar, până mergi la dentist, ar trebui sa încerci:iei foarte puţină vată (cât să intre în gaura de la măsea) şi o îmbibi cu apă de gură şi o pui acolo.
happyhappyhappyhappyhappyhappyhappyhappyhappyhappyhappyhappyhappyhappyhappyhappyhappyhappyhappyhappyhappyhappyhappyhappyhappy

| mariadinamo a răspuns:

Pai cel mai logic ar trebui sa te speli pe dinti, sau, sa pui pasta de dinti pe masea si sa astapti pana dispare durerea dar daca nu merge atunci trebuie sati infrangi teama de doctor si sa mergi la doctor

| mariadinamo a răspuns:

Pai cel mai logic ar fi sa te speli pe dinti. Daca nu merge, atunci pune pasta de dinti pe masea sau infrangeti teama de doctor si du-te la el

| 89674523 a răspuns:

Deci mi-am facut cont numai pentru ``31ea`` pentru ca e o retardata cea mai mare prostie e sa pui tamaie la masea iti afecteaza toata gura si in foarte scurt timp iti cad toti dinti asa ca esti o retardata si tu si toti cei care recomanda tamaie pentru durere de masele

| pisins a răspuns:

Cel mai bun e ketonal si crede-ma ca l-am testat si iti trece in cateva minute pe bune.
.

| Savu_Raresh_1998 a răspuns:

Cel mai eficient si placut tratament dupa parerea mea este cu cola sau pepsi.stiu ca suna ciudat dar este adevarat, o gura de pepsi sau cola tinuta cateva secunde la locul durerii si scapi de durere cam cateva ore bune(si nu are un gust rausmug)

| CiudatOmule a răspuns:

Mai uitati alta metoda tot ciudata care merge de cele mai multe ori dar depinde si de maseaua pe care o ai. eu am o masea cariata cu gaura in lateral... e insuportabila durerea cand ceva rece atinge locul dar cand iau ceva cald( apa, ceai, orice lichid) nu mai simt durerea cat timp am acel lichid cald in gura la masea... la mine a mers

| benika a răspuns:

Am incercat apa cu sarebig grin...m-a lasat pentru 2 minutelaughing...dar dp.iar m-a durut..pana-n creiercrying