| Popovici_Tudor_1995 a întrebat:

Ce se intampla cand dormim in corpul nostru?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Donsavas a răspuns:

Sistemul digestiv ar trebui sa se ''dezactiveze'' daca ii dai liber. Inima bate mai incet sau asa ar trebui insa in caz de hipertensiune,ritmul ei accelereaza. Mintea intra in subconstient si tinzi sa nu-ti dai seama ca dormi. Intre timp,muschii scheletici se relaxeaza, chiar paralizeaza temporar pentru o relaxare mai profunda, mai putin muschii ochilor care se tot misca in faza REM(cea cu vise). Temperatura corpului scade, se incearca eliminarea toxinelor din corp(prin transpiratie si expiratie mai ales). Sangele circula in tot corpul( pe rand de data asta). Coloana vertebrala se intinde mai usor si glanda pineala ajunge sa secrete melatonina in locul serotoninei pentru a ajusta organismul pe timp de repaus. In mare parte, corpul se odihneste si se regenereaza cat se poate pentru a doua zi. Mai sunt si alte schimbari si transformari dar astea ar fi cele mai importante.