| AlExAlExAnDrU a întrebat:

Ce se intampla cand murim? adica ce se intampla cu corpul si sufletul nostru funda!

Răspuns Câştigător
| eooAlexandra a răspuns:

Pai.cand murim sufletul nostru trece prin niste granite sau asa ceva(cu trupul-corpul.nu a venit inca judecata da o sa vina si judecata corpului). sufletul in cele 40 de zile merge in iad 20 parca si dupa merge in rai 20. Dupa o sa vina judecata suprema. Sper ca te am ajutat happy

3 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Sufletul este nemuritor. Vor sări bineînţeles " ştiinţificii ", dar şi ştiinţific s-a determinat existenţa sufletului.
Deci sufletul este eliberat din această colivie supusă putreziciunii - care este corpul uman. Urmează apoi drumul spre acea lumină pe care au văzut-o mulţi aflaţi în moarte clinică ( asta dacă avem şansa să fim călăuziţi în acea direcţie ).

| MrAngelus a răspuns:

Moartea (în latină mortem) reprezintă încetarea proceselor vitale la nivelul țesuturilor și organelor, stare în care sistemul nervos central prezintă leziuni ireversibile și reanimarea nu mai este posibilă, astfel că survine decesul, ca sfârșit al vieții.

Moartea clinică, denumită și "moarte relativă", este prima fază a decesului, constând în încetarea activității cardiace și a respirației, o stare în care reanimarea este uneori posibilă.

O stare patologică a unui bolnav caracterizată printr-un somn adânc și lung, în timpul căruia funcțiile vitale par să fie suspendate și pulsul și respirația devin abia perceptibile, se numește letargie sau "moarte aparentă".

Alte stări care pot precede morții se numesc agonie și comă.

Acum vreo 100 de ani, un doctor a emis o teorie conform căreia sufletul unui om cântărește 21 g, și deci, conform ei, după moarte, omul ar fi puțin mai ușor. Teoria nu a fost confirmată, dar a dat naștere la legende și s-a și făcut un film pe tema asta.

Surse: http://ro.wikipedia.org/wiki/Moarte; http://www.lovendal.net/......de-grame/; http://www.inventatori.ro/view_article.php?id=1178

| Bogdan_9316 a răspuns:

Nu se intampla nimic cand ai murit nu mai gandesti nu vezi nu vorbesti etc.
Cand ai murit gata nu meri nici in Rai nici in Iad cum zic altii. Numa cand va veni ziua judecatii.