| Saverspacew a întrebat:

Ce se întâmplă dacă ai blocaj renal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Esti operat in urgenta si ti se pune un tubulet pe tractul urinar, ca sa permita eliminarea urinei, ca altfel mori.
Apoi intri pe tratament ca sa repare rinichiula fectat, cautandu-se problema care a declansat blocarea lui.
Dupa1-2 luni de la montare, acel tubulet de pe tractul urinar trebuie sa fie scos fiindca produce infectii.
Menirea lui a fost sa-ti salveze viata, atunci cand rinichiul era blocat, dar dupa tratament trebuie eliminat.
Cunsoc foarte bine acest caz, deoarece am un membru al familie care a trebuit sa fie operat in primele 4 ore cand s-a intamplat blocajul, fiindca putea murii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E ceva foarte grav si duce la deces.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu faci dializă, mori.

| dullcat a răspuns:

Poti muri.

| relian a răspuns:

Se intampla ca te duci de suflet, fara rinichi organismul nu mai poate functiona.
Nu sta nimeni sa iti explice ce se intampla, poti cauta singur, de aia ai internet, mai foloseste si pentru ceva bun, sa mai inveti cate ceva, sa cauti singur raspunsuri etc.

Cauta pe google despre rinichi, apoi stii sa iti raspunzi singur la ce e nevoie.

| ReddY25 a răspuns:

Deces

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand rinichii nu mai functioneaza, produsii de metabolism, lichidele si electrolitii se acumuleaza in organism, ceea ce poate duce la o situatie ce pune viata in pericol. Cel mai bine întreabă preventiv medicul de familie.
Informatia: https://m.sfatulmedicului.ro/......-acuta_599