| kitty_9527 a întrebat:

Ce se intampla daca ai consumat mancaruri expirate? Va rog! E urgent!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anducu a răspuns:

Buna! Depinde dupa organism, tatal meu a consumat, dar nu i s-a intamplat nimic. Din neatentie, am consumat si anul trecut, mie mi-a fost foarte rau.

Daca esti sensibila la mancare, o sa iti apara niste bube, o sa te manance. Nu le irita mai rau. Foloseste o pudra mentolata[eu pudra am folosit, e fff buna]

S-ar putea sa faci si temperatura.

Daca starea ta de sanatate se agraveaza, mergi la un doctor. Ai grija in continuare ce mananci! Pup

8 răspunsuri:
| Cσσкiє a răspuns:

Cine consumă produse expirate sau alterate riscă să facă gastroduodenită, care se manifestă prin dureri stomacale şi vărsături sau gastroenterocolită, manifestată şi cu diaree, erupţii cutanate şi febră. Dacă toate aceste stări persistă, apare deshidratarea şi atunci se impune o reechilibrare hidroelectrolitică cu perfuzii", ne-a declarat dr Laurenţiu Luca, medic generalist.

| mihulix a răspuns:

Depinde de organism, ori sa faci indigestie sau orice legat de asta ori nu o sa ai nimic

| hd04wbw a răspuns:

In principiu poti face o alergie. Dar se poate ajunge si la altceva mai grav ( infectie alimentara de la care poti ajunge la spital). Depinde ce stare ai acum. Daca ai consumat ceva si au aparut ceva reactii nasoale du-te la doctor. Daca ai mancat acum 3-4 zile si nu ai nimic nici nu cred ca vei mai avea.Ai grija pe viitor.

| Barajag a răspuns:

Eu am mancat o data maioneza, am cumparat-o din magazin, insa nu am observat ca fusese deja desfacuta. A doua zi m-am trezit cu eruptii rosii pe tot corpul, deci m-am ales cu o intoxicatie de toata frumusetea care a durat mai bine de o saptamana.Problema este ca difera de la un organism la altul.Depinde cat de rezistent este stomacul tau sau poate este imun la astfel de mancaruri.Bafta si sanatate!

| cretzufinish a răspuns:

Depinde si de cat de rezistent este organismul. De obicei se mainifesta prin eruptii la nivelul pielii, varsaturi, greturi, dureri stomacale, balonari, diaree.

| Drauzy a răspuns:

Exista 2 tipuri de termene de garantie : termenul de valabilitate si durata durabilitatii minimale. diferenta dintre cele 2 >
produsele cu termen de valabilitate nu mai pot fi consumate dupa aceasta perioada putand pune in pericol sanatate insa produsele care au data durabilitati minimale nu reprezinta un risc pentru sanatatea consumatorului.
acum depinde ce produs ai consumat tu... daca din fericire mai ai ambalajul produsului uitate pe el si vezi ce scrie iar in cazul in care nu te sfatuiesc sa iei cat mai repede legatura cu doctor pentru a putea sa iti prescrie o reteta. bafta si sper sa fie ceva inofensiv >big grin

| hippiemuslim a răspuns:

Depinde de mancare, efectele variaza. In general e vorba de intoxicari usoare. Daca produsul este foarte vechi te poti astepta la lucruri foarte serioase, iar daca produsele contin ou sau carne slab preparate deja poti sa iti iei bilet la spital.

| ROXANA_5279 a răspuns:

Eu am mancat azi niste snacksuri cu ardei iute si le-am dat si colegilor, iar cand am terminat de mancat ne-am uitat pe spatele pungii si am obs.ca era expirata.Va rog spuneti-mi si mie daca se intampla ceva, va rog.