| CosmynGană a întrebat:

Daca circuli cu masina pe drum national si ai nr expirate si acte expirate ce se poate intampla?

Răspuns Câştigător
| BJK1903 a răspuns:

Pai o sa ai dosar penal, amenda, carnet suspendat. Sper ca te-am ajutat.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului penal, citez:
"ART.334. Punerea în circulaţie sau conducerea unui vehicul neînmatriculat
(1) Punerea în circulaţie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau a unui tramvai neînmatriculat sau neînregistrat, potrivit legii, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă.
(2) Punerea în circulaţie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau a unui tramvai cu număr fals de înmatriculare sau înregistrare se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.
(3) Tractarea unei remorci neînmatriculate sau neînregistrate ori cu număr fals de înmatriculare sau înregistrare se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
(4) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tractarea unei remorci ale cărei plăcuţe cu numărul de înmatriculare sau de înregistrare au fost retrase sau a unui vehicul înmatriculat în alt stat, care nu are drept de circulaţie în România, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă."
De asemenea, daca vei fi condamnat conform al.2 sau 4, permisul iti va fi anulat si, pentru obtinerea unui nou permis, va trebui sa faci iarasi scoala de conducere si sa sustii testele teoretic si practic, la minimum 6 luni dupa terminarea executarii pedepsei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Un dosar penal

| Sofer a răspuns:

Dosar penal pentru punerea in circulatia a unui autovehicul neinmatriculat.