| Neah a întrebat:

Ce se intampla daca cineva isi rupe un neg? Risti sa faci cancer de piele sau alt fel de cancer?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Numai biopsia poate spune dacă prezintă o formă de cancer.
Controlul medical dermatologic anual este cel mai recomandat sau ori de câte ori apare o modificare de culoare, durere vie, etc.
Pa, pa.

| Zenithf a răspuns:

In cazul unei raniri accidentale, riscul este minim, totusi ar fi bine sa duci fragmentul desprins la doctor, sa faca analizele necesare (biopsie) pentru a scapa de orice griji. Apoi ai grija ca rana sa se inchida cum trebuie, eventual sa indeparteze negul chirurgical. Poti incerca si tinctura de rostopasca, planta asta ajuta la indepartarea negilor si altor semne de pe piele.

| mihaibrasov a răspuns:

Da, sunt sanse. Mergi la dermatolog. Negii se scot cu anestezie locala si extractie cu bisturiul.

| Neah explică:

Nu da intrebam, trebuia sa scrii, maare e prostia omeneasca laughing))

Răspuns utilizator avertizat
| Fan7a a răspuns:

Eu zic ca nu dar daca are vreo boala de piele 70% e posibil

| Prigatdevisine a răspuns:

Cunosc multe persoane care au patit la fel, dar nu au facut cancer...Stai linistitta
Oricum trebuie sa te duci la doctor ca sa ti-l arda(iti pune o solutie) nu poti sta asa cu el, ca se infeceaza :*

| Sixx a răspuns:

Mai dupa visu ala esti obsedata de cancer? laughing