| anonim_4396 a întrebat:

Ce se intampla daca fac dus cu apa rece, ori cu apa calda-fierbinte. are vreo importanta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| bortanradu a răspuns:

E bine sa faci cu apa nu prea rece si nici prea calda. Daca faci cu apa rece e posibil sa te imbolnavesti. Daca faci cu apa fierbinte e posibil sa ragusesti daca in restul casei e mult mai frig decat temperatura apei dusului.Conteaza anotimpul.

| pampam18 a răspuns:

Pai, e bine sa faci intai un dus cu apa calda ca sa se inmoaie stratul de "mizerii" de pe corp, apoi clatesti. La sfarsit e bine sa faci un dus cu apa rece ca sa se inchida porii. ( nu stiu daca ai invatat la biologie, dar daca se inchid porii nu mai transpiri asa mult. De obicei cand iesi din dus dupa o baie calda, transpiri mult si de aceea este recomandat sa faci si un dus cu apa rece.)

| xKathrinexD a răspuns:

Daca faci un dus cu apa rece risti sa te imbolnavesti! Uite un sfat:Fa-ti o baie cu apa calda-fierbinte cad vezi ca incepi sa racesti! BAIE(se umpe cada cu apa calda-fierbinte)!

Dusul(daca esti sanatos) ti-l faci cu apa la temperatura camerei!

| Awesome a răspuns:

Daca faci cu apa rece racesti daca faci cu apa calda e numai binebig grin

| pinkpinkbutterfly a răspuns:

Eu am aflat ca cele mai bune sunt cele alternative, adica de la apa rece treci la apa cald si tot asa cat de mult suporti tu.Se spune ca elimena toxinele, te ajuta sa slabesti, tonifica pielea, iti trezeste tesuturile nervoase ajuta circulatia sangelui.Este cam greu sa te obisnuiesti, dar cu timpul o vei face, eu alternez apa iar pe perioada asta de vara este chiar revigorator. Sper sa incerci si tu si sa ti se para utilhappy

| Alexandra101112 a răspuns:

Depinde de starea vremii. Daca este cald afara te poti revigora cu un dus rece, insa daca e iarna nu te-as sfatui, doar daca in casa ta sunt peste 30 de grade!

| NeXtW0WDeLiCe a răspuns:

Cu apa rece poti sa racesti la cap sau cateodata daca vi cald la dus si te bagi la apa rece nu mai poti respira. cu apa calda e cel mai bine.