| anonim_4396 a întrebat:

Ce semnificatie are analiza Papanicolau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Alte răspunsuri
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Testul Babes-Papanikolau sau citologia exfoliativa cervico-vaginaal este o investigatie minim invaziva, nedureroasa si ieftina care exploreaza starea mucoasei vaginului si colului uterin. Fiecare femeie in perioada vietii sale sexuale active ar trebui sa-si faca un test la fiecare 6 luni.
Se pot diagnostica infectiile uzuale sau cu transmitere sexuala: Candida, bacili intestinali, Gardnerella, Trichomonas (dar nu sifilisul, infectia HIV), se pot observa modificari sugestive pentru infectia cu Human Papilloma Virus (dar diagnosticul de certitudine se pune prin fenotipare), se identifica leziunile precanceroase sau canceroase in stadii incipiente. Testul salveaza milioane de vieti anual pentru ca surprinde leziunile care vor deveni cancer de col utein intr-un stadiu in care se pot vindeca destul de usor.
Rezultatul testului vine de obicei sub forma de cifre romane: I e un frotiu normal (apare rar, la tinere aflate la inceputul vietii sexuale), II este frotiul de tip infectios, inflamator, III este frotiul suspect, in care sunt multe modificari inflamatorii care ar putea ascunde leziuni precanceroase (se repeta dupa tratarea infectiei), iar IV este frotiul malign (canceros). Se mai folosesc termenii ASCUS (leziune suspecta, necesita reevaluare dupa tratament), LSIL (leziune precanceroasa precoce, necsita tratament, supraveghere, eventual rezectie chirurgicala), HSIL (leziune precanceroasa evoluata, necesita tratament chirurgical).

| crisa a răspuns:

Testul Papanicolau:
http://www.seximus.ro/intrebari_its/babes_papanicolau_test.php
"Ce semnificatie are analiza..."? Cum adica? Poate "ce reprezinta testul papanicolau"!
Mama ei de romana...
Importanta cea mai mare a testului Babes - Papanicolau ramane faptul ca poate detecta schimbarile aparute in zona colului uterin, existenta semnelor de modificare a celulelor, datorate infectiei cu Human Papilloma Virus (HPV), modificari ce pot, in anumite situatii, sa insemne riscul de aparitie a unui cancer de col uterin.

| hashe86 a răspuns:

E un test de rutina, periodic, si depisteaza starea cervixului(colului uterin).
Intr-adevar cauta pe net informatii mai complete.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna ziua ! Am facut testul Papanicolau si colposcopia si mi-a iesit un frotiu tip II BP FRECVENT PMN.As dori sa stiu ce inseamna daca stie cineva ca am intrat intr-o panica f mare. Rog raspuns urgent.MULTUMESC !

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna ziua! Am facut testul Papanicolau si colposcopia si mi-a iesit un frotiu tip II BP FRECVENT PMN.As dori sa stiu ce inseamna daca stie cineva ca am intrat intr-o panica f mare. Rog raspuns urgent.MULTUMESC!

| roscatik a răspuns:

Buna ziua ma numesc cristina am 25 de ani sunt casatorita si am o fetita de 7 luni, acum 4 luni mi-am facut un papa nicolao pentru imi putea pune sterilet dar din nefericire rezultatul papa nu a fost prea favorabil mie... mi-a iesit acest rasp:celule scumoase atipice ASC-US nedeterminate... dr mi-a spus ca nu e nimica grav si mi-a dat un tratament cu CERVUGID si spalaturi intravaginale cu musetel, pelin si bicarbonat de sodiu...sunt foarte speriata gandul imi sta numai la acest ASC-US nu pot sa-mi dau seama de unde l-am luat...stie cineva daca se mai poate scapa vreodata de acest virus sau asa ne vom lupta cu el toata viata ...eu am citit pe net despre acest ASC-US am cautat pe toate site-urile dar sincer nu stiu ce sa mai cred va rog frumos sa ma ajutati daca cumva se mai afla cineva in aceasta situatie si poate sa ma ajute va rog sa o faceti sunt disperata cryingcryingcrying

| inimioarai a răspuns:

SISTEM BETHESDA 2001/FROTIU CONVENTIONAL:
Satisfacator pentru evaluare DA celule endocervicale DA
I.Negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna? DA
Organisme:
Trichomonas vaginalis NU, Candida NU, Cocobacili NU, Gardnerella NU, Actinomicete NU, Virus herpes simplex NU, Altele Flora microbiana SAPROFITA
Alte modificari nonneoplazice: Modificari celulare reactive asociate cu: inflamatia DA, DIU NU, Iradiere/chimioterapie NU, Celule glandulare post histerectomie NU, Atrofie NU
II.Altele:
Celule endometriale la femei peste 40 ani? NU
III.Anomalii ale celulelor epiteliale? NU
Cel. scuamoase:
- Celule Scuamoase Atipice de Semnificatie Nedeterminata - ASC-US NU
- Celule Scuamoase Atipice care nu pot exclude o leziune intraepiteliala de grad �nalt - ASC-H NU
- Leziune Intraepiteliala Scuamoasa de Grad Scazut - LGSIL NU - cu atipii HPV NU
- Leziune Intraepiteliala Scuamoasa de Grad �nalt - HGSIL NU- cu suspiciune de invazie NU
- Carcinom cu celule scuamoase NU
Cel. glandulare:
- Cel. Glandulare Atipice(AGC) endocervicale NU, endometriale NU, glandulare fara alta specificatie(AGCNOS) NU
- Cel. Glandulare Atipice �n favoarea unei neoplazii - endocervicale NU, glandulare NU
- Adenocarcinomul endocervical in situ (AIS) NU
- Adenocarcinomul endocervical NU, endometrial NU, extrauterin NU, fara alta specificatie NU.

IV.Alte neoplasme NU
V.Recomandari:.
O noua prelevare DA, De urmarit evolutia:citologica NU, colposcopica NU, biopsie urgenta NU, examen bacteriologic NU.

Descriere citologica: MODERAT fond inflamator acut. Alterari celulare de natura inflamatorie.
Flora microbiana SAPROFITA

Concluzie: Frotiu de tip inflamator.
N. L.: Se recomanda repetarea dupa tratament ANTIINFLAMATOR