| borsec a întrebat:

Ce semnificatie au ultimile 6 cifre din codul numeric personal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ShaKuri a răspuns:

1-sex
77-anul nasterii
07-luna nasterii
25-ziua nasterii
03-judetul nasterii sau judetul unde s-a atribuit prima data CNP-ul (in acest caz: Arges)
001-numar serial incremental
4-cifra de control

6 răspunsuri:
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Iata un exemplu: 1-sex, 82-anul nasterii, 09-luna nasterii,
05-ziua nasterii, 25- specificul judetului in care te-ai nascut (25- pentru Mehedinti!) ultimele 4 reprezinta numarul de ordine din registru!

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Acela este un simplu cod.nu are nicio semnificatie.

assiris
| assiris a răspuns:

Pentru a se face distinctia intre persoane care au acelasi sex si data de nastere

| NoName_9903 a răspuns:

Uite un site unde poti afla mai multe detalii http://www.validari.ro/cnp.html.

| jolie_3446 a răspuns:

Primele 4 din cifrele care te intereseaza sunt specifice judetului! ultimele 2 din CNP par a fi alese aleator (numar de ordine), dar avand in vedere ca CNP-ul este un fel de cod si se calculeaza intr-un anume fel, deci poate fi corect sau incorect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bun si daca am o serie de Carte IDent pot afla un CNP?