| anonim_4396 a întrebat:

Ce reprezinta ultimele 6 cifre din codul numeric personal

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Iată care este istoricul c. n. p.-ului, astfel: prima cifră indică sexul persoane (număr par este pentru femeie și număr impar pentru bărbat); următoarele 6 cifre indică anul, luna și ziua nașterii; următoarele 2 cifre reprezintă codul județului unde locuiești la data eliberării cărții de identitate și ultimele 4 cifre sunt așa cum vin în registrul de evidență a stării civile a persoanei.
C. n. p. este personalizat, este unic din toate punctele de vedere.
O persoană nu poate avea două c. n. p.-uri.
Nu se schimbă chiar dacă in timpul vieții schimbăm din "n" motive cartea de identitate.
Notă: c. n. p.= cod numeric personal
Pa, pa.

3 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Din cele 6 cifre primele doua reprezinta judetul iar urmatoarele numarul de ordine din registrul starii civile

| dalea a răspuns:

Primele doua(din cele sase) reprezinta indexul judetului iar ultimile patru ,dupa cum sa mai spus aici ,corespund datelor din registrul de stare civila.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nimic