| ßhåååå a întrebat:

Ce simptome ai cand iti creste tensiunea? Dar cand iti scade? Intreb pentru ca simt ceva la ureche iar cand imi iau tensiunea este prea mare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

De multe ori, cresterea TA nu se insoteste de o suferinta care sa atraga atentia.Deci HTA poate fi o boala tacuta si cu atat mai periculoasa, deoarece complicatiile grave apar ca prima manifestare a bolii.Alteori,cresterea TA se manifesta prin:respiratie anormala la un efort ce putea fi facut pana mai ieri cu usurinta; dureri de cap,mai des in partea occipitala,ameteli,concentrare dificila,tulburari de vedere,zgomote in urechi,epistaxis(curgerea de sange din nas).Din nefericire, nu sunt rare cazurile cand HTA se descopera odata cu aparitia unui infarct miocardic, accident vascular cerebral.Pentru ca este frecvent asimptomatica, singura modalitate de a o depista este aceea de a-ti verifica valorile tensionale, cel putin o data pe an inainte de varsta de 35 de ani.

5 răspunsuri:
| Justmed a răspuns:

De obicei cefalee si ametei! atat pentru hipotensiune arteriala cat si pentru. hipertensiunea arteriala!

| Himera a răspuns:

Eu cand am hipertensiune simt ca imi bubuie inima(la propriu), ma simt rau, sunt agitata, si am menstruatie interminabila.

| xdiduuu a răspuns:

Dureri de cap, ameteli nu mai stiu

| Andr3iutz a răspuns:

Hipertensiunea arteriala poate fi determina de simptome ca:
- cefalee (dureri de cap)
- oboseala
- acufene (tiuituri in urechi)
- scotoame (vedere cu puncte galbene)
- ameteli