| sweetys a întrebat:

Ce simptome ati avut cei care din apendicita ati dat-o in peritonita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi la un medic! Daca iti povestesc prin ce am trecut eu te ingrozesti. Pot sa-ti spun doar ca am trecut pe langa moarte si ca nici medicii nu au crezut ca mai scap. Sa nu-ti mai spun de urmari... Le suport si astazi. Daca n-ai medic de familie acum mergi la urgenta! Rapid! Nu te juca!

| Violleta2022 a răspuns:

Daca a dat in peritonita ai dureri de te urci pe pereti si in cateva ore poti sa mori.
Oricum operatia are risc masiv, din cauza ca apendicita a explodat in interiorul tau si practic toata infectia s-a raspandit in abdomen, facand septicemie.
Din pacate, cei care ajung la peritonita sunt cu sanse de supravietuire 50-50%.
De aceea este indicat sa nu stai pana faci peritonita... ca sansele de supravietuite sunt foarte mici.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu o sa iti raspunda prea multi fiindca exista un risc serios de deces. Peritonita e in principiu spargerea apendicelui urmata de infectie in abdomen, deci dureri foarte mari si febra, iar daca nu se opereaza urgent, la trei castani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Peritonita e faza monstru a apendicitei. Mai exact, e agravarea bolii. Apendicele se sparge, și exista riscul de a se infecta.
Dureri imense la nivelul abdomenului, mai exact in partea dreaptă. Dacă nu este vorba de peritonita, apendicele devine mult mai mare și presează celelalte organe. Poți sa pipăi zona din dreapta, iar dacă este mult mai tare, atunci este vorba de apendicita. Durerile abdominale sunt simptomul potrivit pentru apendicita și peritonita.
Ambele necesita intervenție chirurgicala. Peritonita poate fi critica.