| Roxynutza_7660 a întrebat:

Ce somnifere se pot lua fara reteta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cσσкiє a răspuns:

Cele mai puternice somnifere se dau cu reţetă, cele fără reţetă sunt cele... naturiste! Încearcă Pasival şi nişte tinctură de valeriană. Mai ştiu unul, se numeşte Sedativ PC, dar nu ştiu dacă e şi pentru somn. Se pot cumpăra somnifere de la Plafar. Cel mai bun este Sediphit.Se iau între 2-5 ml înainte de culcare, seara. Se poate încerca şi cu capsule de Passiflora, dar nu au acelaşi efect. Se pot cere la farmacie somnifere, dar, de obicei, nu dau fără reţetă. Cel mai bun somnifer este Imovane, dar nu e recomandat să se ia prea mult timp. Multă sănătate!

5 răspunsuri:
| IsabelaBianca a răspuns:

Doar pe baze de plante. Ca de exemplu Bien dormir. Dar parerea mea este ca nu ar trebui sa apelezi la asa ceva. Mai bine fa-ti niste obiceiuri sanatoase daca ai probleme cu somnul: culca-te la aceeasi ora in fiecare seara, inainte de nani fa-ti o baie calda, bea un pahar de lapte, maseaza-ti picioarele, citeste cateva pagini dintr-o carte, fa exercitii pentru respiratie. Inspira si expira adanc, concentrandu-te numai asupra respiratiei.Si Mos Ene va veni happy

| smile a răspuns:

Daca nu poti dormi incearca sa faci niste exercitii inainte sa te bagi in pat, la mine functioneaza.

| fabiola a răspuns:

Incearca picaturi din tictura de valeriana pe un cub de zahar!

| zamy a răspuns:

Orice somnifer pe baza de melatonina (este o substanta naturala care na ajuta sa dormim mai usor si sa ne odihnim) functioneaza... gen Sleep Aid, care se gaseste si la noi

vezi www.tratament-insomnie.ro pentru mai multe informatii

| roroberto a răspuns:

Am si eu o intrebare:ce somnifere pot lua si eu mai puternice da care sa nu afecteze sistemul!? Cu sau fara reteta.