| AndreeaMaria02 a întrebat:

Ce somnifere se pot cumpara fara reteta medicului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Doar suplimente naturiste, din plante care induc somnul, intreaba la un plafar sau farmacie naturista.De exemplu nervocalmin,bien dormir melatonina,valeriana, somnix, optisomn, passiflora, lavanda etc.Sunt mai multe.Pe baza de plante sa fie, ca acestea se day fara reteta.Somniferele chimice gen Xanax, Diazepam, Imovane se day doar cu reteta de la medic.Sanatate!

| Donsavas a răspuns:

Buna! Sa stii ca atat melatonina cat si triptofanul, in alte tari, se elibereaza tot cu prescriptie medicala doar ca la noi sunt alte reguli. Le poti incerca pe acestea, sunt eficiente si nu depinzi de ele mai mult decat ai nevoie deja. Daca nu poti dormi fara ele, asta e din cauza problemelor tale fizico-psihologice sau a programului tau de somn.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Somnifere fara prescriptie medicala ( a se citi prospectele din cutii):
Sedatif pc, valeriana, melatonina, bien dormir, imovane, noctafix, dormolin forte.

| Nico23458 a răspuns:

Somniferele nu se dau fără rețetă

| eMeR a răspuns:

Inainte sa iti cumperi somniferele, iti sugerezi sa incerci sa gasesti o cale naturala. Cum ar fi : -Sa faci exercitii fizice in timpul zilei. Sportul, te scapa de multe, de dureri de cap, de insomnie, de surerile de spate si multe altele, vorbesc din proprie experienta. -Patul nu-l utiliza pentru alte activitati, doar pentru dormit, ei si bine sa faci sexmarathon, dar nu-l utiliza de exemplu pentru a manca, sau sa te uiti la tv etc. Inainte de a te culca cu o ora nu umbla la telefon, sau la calculator. Iti recomand sa citesti inainte sa adormi. Sunt si remedii naturale : http://adevarul.ro/......index.html Mult succes

| Mihaita_Turcu_1994 a răspuns:

Buna seara