| anonim_4396 a întrebat:

Ce somnifere, as putea lua care sa nu fie pe reteta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU poţi lua/cumpăra "somnifere" ( medicamente de acest gen ) decât dacă ai Reţetă/prescripţie medicală de la medicul de familie ( ori alt medic/specialist )!

Cel mult, dacă vrei, poţi cumpăra ( FĂRĂ Reţetă ) produse naturiste ( pe bază de plante ) indicate în stări de insomnie.

Poţi să mergi la o farmacie sau chiar la un magazin naturist şi să soliciţi un astfel de produs...

Toate cele bune.

5 răspunsuri:
| Zazu a răspuns:

Un vin rosu, un cabernet sauvignon de exemplu.

| MaliciousDeath a răspuns:

Dupa cum a zis bursuc, tot ce poti incerca se limiteaza la produse naturiste.
http://www.pcfarm.ro/produs/280/Tinctura-de-valeriana

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Toate se dau numai cu reteta. Dar nu-ti recomand medicamente. Bea mai bine un lapte cald seara, indulcit cu miere daca poti. Daca nu, e bun si simplu. Sau fa-ti un ceai de tei, de musetel. Si fa plimbari seara.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Toate somniferele se dau cu reteta si nu iti recomand sa iei asa de capul tau doar, mergi la medic sa-ti recomande.
Te pup!

| cobra15 a răspuns:

Nu cred ca exista somnifere care sa se vanda fara reteta, dar mai bine ai incerca sa nu mai consumi bauturi pe baza de cofeina dupa ora 5 seara sau sa bei inainte sa te bagi in pat un pahar de lapte cald, mai exista ceaiul "Somn usor" exact asa se numeste, il poti cumpara de la plafar