| anonim_4396 a întrebat:

Ce stiti despre hipersensibilitatea (emotionala sau psihologica), cum se manifesta? are vreo legatura cu tulburarea borderline?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| guardian18angel a răspuns:

Hipersensibilitatea emotionala sau psihologica reprezinta, spus un pic aiurea, o sensibilitate crescuta cand vine vorba de emotii. Cand te enervezi, cand te bucuri sau alte lucruri asemanatoare, o faci mai mult decat cei din jurul tau, asta provocand diferite probleme in perceptia diferitor sentimente din jurul tau, ceea ce era logic.

Cand vorbim de tulburarea bordeline, deja mergem un pic mai amplu si aflam ca nu mai e hiper sau hipo, ci pur si simplu o alterare de perceptie asupra emotiilor.

Ai sentimentul unei nesigurante fata de cine esti. Acest lucru inseamna ca imaginea de sine sufera schimbari rapide si repetate. Uneori te poti vedea ca fiind foarte rau, iar alte ori ca si cum nu ai exista deloc.

Exista multe asemanari intre ele, dar pana la urma hipersensibilitatea o putem clasifica drept un subgen al tulburarii borderline.

Suna logic?

1 răspuns:
| guardian18angel a răspuns:

Cu placere happy