| Mogiojojo a întrebat:

Ce stiti despre tulburarea borderline?

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dr. Barbara Greenberg: E o tulburare de personalitate care provoacă stări foarte intense, instabilitate în relații și viziunea lumii în alb și negru – lucrurile sunt fie toate bune, fie toate rele. Oamenii care suferă de borderline se simt goi pe dinăuntru și încearcă mereu să lupte cu ceea ce ei percep a fi respingerea și abandonul, așadar văd abandon și respingere chiar și unde acestea nu există. Se tem să nu fie singuri, abandonați sau părăsiți, se tem că persoana iubită se va despărți de ei și au nevoie de asigurări continue din partea ei. Cred că e una dintre tulburările cel mai dificil de suportat. Și ce e mai trist e că există și bărbați care suferă de tulburarea asta, dar femeile sunt diagnosticate cu ea cel mai des. Mereu am avut o problemă cu asta.

| Donsavas a răspuns:

Sint instabiliti emoțional și de aceea sunt instabili si in relatiile cu oamenii. Nu suporta sa fie respinși si au frica de abandon. Obsesia lor fața de respingere si fobia de a fi singuri ii face sa se simtă tot mai goi pe interior. Ei ajung sa fie părăsiți si daca nu se controlează, ajung sa se sinucidă.