| gemeni6226 a întrebat:

Ce stiti din ce cauza apare depresia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Lipsa baniilor, lipsa afectiunii, multe ore de munca si stresul

8 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Din cauze genetice, experiențe de viață traumatizante, nefericire legată de locul de munca, familie, viață ( unii cedează din cauza stresului constant).

Răspuns utilizator avertizat
| haileewatson a răspuns:

Mecanismele fiziopatologice care contribuie la instalarea starii depresive prezinta cauze multifactoriale si sunt reprezentate de conditiile de viata si mediu, apartenenta la sex, factori psihologici si genetici.

- Genetica si istoricul familial al sindroamelor depresive reprezinta factori majori implicati in aparitia acestei tulburari afective, riscul de mostenire al afectiunii fiind de 40-50%.

- Expunerea prelungita la stres este o cauza care determina aparitia afectiunii prin stimularea activitatii axului hipotalamo hipofizar si al glandelor suprarenale care asigura secretia de adrenalina si cortizol implicate in modularea afectiva.

- Experientele traumatice in special cele care survin in perioada copilariei (abuzuri fizice si de tip psiholgic, moartea unei persoane dragi) reprezinta principalii factori de risc care contribuie la aparitia depresiei si favorizeaza dezvoltarea personala deficitara in viata adulta, cu prezenta unor comportamente abuzive.

- Fluctuatiile hormonale fiziologice ale persoanelor de sex feminin cresc riscul de manifestare al sindroamelor depresive la aceasta categorie populationala, in special in perioada pubertatii si postnatal (baby blues).

- Obiceiurile alimentare reprezentate de consumul carbohidratilor in cantitate crescuta si deficitul vitaminelor B9, B12, D sau al acizilor grasi omega 3 favorizeaza aparitia manifestarilor specifice sindroamelor depresive.

- La anumite categorii populationale situate in emisfera nordica sau sudica extrema, limitarea expunerii la lumina solara poate determina aparitia tulburarilor afective sezoniere de tip depresiv.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cauza unuia sau a mai multor evenimente traumatice.

| gemeni6226 explică (pentru anonim_4396):

Am dat funda cui i-am dat pentru ca mi-a explicat simplu si pe intelesul celui mai stupid om ce este depresia de imi doream explicatii stiintifice ma duceam sa caut in biblioteci-acest raspuns e valabil nu numai pentru tine ci si tuturora care au dat sau mai vor sa dea explicatii stiintifice.

| gemeni6226 explică (pentru anonim_4396):

M-ai rugat printr-o scrisoare ceva dar merg pe profilul tau si nu ma lasa sa-ti trimit mesaj.

| Together a răspuns:

E si un factor genetic, adica unii sunt mai predispusi.

Cred ca conteaza si ce optiuni sociale ai, daca esti respins peste tot iti scade starea pana renunti. Izolarea si lipsa sexului par sa duca acolo, si depresia la randul ei le accentueaza.

Probabil si stresul/lipsa cronica a somnului au un rol.

| sparklingqueen a răspuns:

Tristete,trauma,lipsa de bani, stres etc.