| Ana a întrebat:

Ce sunt acele vinisoare mici rosii care apar pe picioare, de la ce apar si cum pot sa fac sa scap de ele, nu am multe, sunt vreo 2-3 vinisoare, si oriqum nu se observa deloc doar daca te uiti mai atent?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| drpopa a răspuns:

Acele vinisoare se numesc venectazii pentru tratarea lor poti folosii produse care au ca si efect cresterea tonusului venos ( cresc rezistenta peretilor sau vei gasi formularea de ameliorare a fragilitatii vasculare in prospecte) Tarosin, Detralex, iar local poti utiliza crema Clear vein crem (aplicatii de 2-3 x/zi efecte dupa 4 saptamana), exista posibilatii de tratament cu laser

5 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Si eu am asa ceva si sunt vase de sange mici care s-au spart. Le-am avut de tanara.Nu cred ca trec cu ceva.Sunt mici varice.(Cel putin la mine!).

| Elena1234456 a răspuns:

Se numesc varice.Pe linga faptul ca sunt inestetice, varicele pot deveni si extrem de suparatoare. Daca suferiti de aceasta afectiune trebuie sa stiti ca vara, datorita cresterii temperaturii, boala se agraveaza. De aceea, cum sezonul estival este in toi, este foarte important sa cunoastem citeva metode de tratament sau de prevenire.

Situate in majoritatea cazurilor la nivelul membrelor inferioare, varicele reprezinta dilatatii patologice si permanente ale venelor ce apartin sistemului venos superficial. Varicele au culoarea albastruie si se formeaza datorita unei insuficiente venoase.
Venele membrelor inferioare sunt prevazute cu valvule unidirectionale, care asigura circulatia singelui catre inima, de jos in sus. Daca aceste valvule isi pierd capacitatea de antireflux, venele se dilata si apar varicele.

Boala este mai frecventa la femei, 60% dintre acestea prezentind semne ale bolii, la virste cuprinse intre 20 si 50 ani. Ca orice alta afectiune, varicele sunt favorizate de factori de mediu sau care tin de stilul nostru de viata:

* O profesie care impune statul prelungit in picioare (profesori, vinzatori, frizeri, stomatologi etc.), efortul muscular intens si prelungit (halterofili), sau trepidatiile, caldura si umiditatea excesiva;
* Obezitatea - pe lângă plusul de greutate ce apasa asupra membrelor inferioare, prin tulburarile neuro-endocrine si metabolice pe care le implica, obezitatea adinceste leziunile peretelui venos;
* Sarcina prin cresterea presiunii intra-abdominale;
* Factorul genetic este prezent în peste 80% din cazuri.

| Ana explică:

SoL nu are cum sa fie varice, varicele dup cum ai spus si u au o alta culoare, eu am spus ca sunt doar niste vinisoare mici rosii ca niste viermisori, si nu stau deloc mult in picioare.

| PuяpℓeMusic a răspuns:

Probabil sunt varicethinking
Si apar de la de la statul in picioare.

| DraIneR a răspuns:

Probabil sunt varice sau sunt rupturi cauzate de intindere a pielii urmate de invadarea locvului cu mici cantitati de sange si de aceea par vinisoare
Tatal meu are varice si nu seamana cu venele ci mai degraba umflaturi mari la nivelul vaselor de sange