| KazooForYou a întrebat:

Ce sunt acelea boli cronice? ziceti

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Alexander21 a răspuns:

Bolile care le ai pe viata, nu poti scapa toata viata de ele si trebuie sa iei tratament, si verificari medicale de specialitate o data la un interval anume de timp.De exemplu Bronsita Acuta, este doar pe moment.Dar Bronsita Cronica este pe viata, si trebuie sa ai grija foarte mare.Si mai sunt o multime de boli,pneumonie, spondeloza, etc. Diferenta o face acuta sau cronica.

7 răspunsuri:
| HellYeahChristine a răspuns:

Compromiterea functiei unui organ, duce la instalarea unei boli cronice.
In diabet functia pancreasului de a secreta insulina este compromisa.O boala cronica merge mana in mana cu un tratament si supraveghere medicala pe toata durata vietii.Bolnavul cronic trebuie sa aiba mai mult grija de el, sa fie atent la dieta si la eforturile pe care le face.Sa-ti dau un exemplu – o tuse veche de ani de zile, cauzata de fumat, poate fi o afectiune cronica. In schimb, tusea cauzata de o raceala este temporara si e "acuta".

| ToXicLoVe_2598 a răspuns:

Compromiterea functiei unui organ, duce la instalarea unei boli cronice.
In diabet functia pancreasului de a secreta insulina este compromisa.O boala cronica merge mana in mana cu un tratament si supraveghere medicala pe toata durata vietii.Bolnavul cronic trebuie sa aiba mai mult grija de el, sa fie atent la dieta si la eforturile pe care le face.

| ToXicLoVe_2598 a răspuns:

O boala care evoluaza lent, tratamentul este de lunga durata si greu de vindecat, o boala care recidiveaza se poate croniciza usor...

| costin95 a răspuns:

Bolile inimii

| mynameisseby a răspuns:

Ete aici happy : jaslfjlaskjfklwnfowqirfuhaishjklmzklxhfohzuxklcjnjp; qowkphiruifhaskfmn zxm, bnc, lzx.czx.ahsuiwqqa

| zapadamieilor a răspuns:

Cuvantul cronic vine de la "cronos"=timp in limba greaca, deci bolile cronice sunt boli care, netratate, ajung sa se cronicizeze, adica evolueaza spre forme mai grave, spre acutizare.

| Mitsy_6431 a răspuns:

Compromiterea functiei unui organ, duce la instalarea unei boli cronice.
In diabet functia pancreasului de a secreta insulina este compromisa.O boala cronica merge mana in mana cu un tratament si supraveghere medicala pe toata durata vietii.Bolnavul cronic trebuie sa aiba mai mult grija de el, sa fie atent la dieta si la eforturile pe care le face. funda? xD