| DoroteeaH a întrebat:

Cu ce este diferită anxietatea de depresie? Acestea pot deveni boli cronice?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Anxiatatea e o fica pe care toti o avem si care e normala. e normal sa o experimentezi cand iti e rusine, cand te temi putin de ceva sau simti un disconfort. Problema cu ea e cand ajunge sa iti afecteze viata de zi cu zi, ala e momentul cand devine patologica.

Depresia e o stare mai complexa care ne afecteaza din mai multe puncte de vedere. La fel ca si la anxeitate este presupune sentimente normale, este normal ca uneori sa ne simtitm neputinciosi in viata sau disperati cand ne gandim la ceea ce s-ar putea intampla dar atunci cand ageste ganduri nu ne lasa in pace e posibil sa ne confruntam cu o depresie. Ea vine cu mai multe simptome printre care: probleme cu somnul, cu mancatul, pierderea interesului, probleme cu somnul si sentimentele de neputinta si disperare.

| aumih16 a răspuns:

Anxietatea cand e iti frica! depresia cand esti suparat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depresia netratata poate deveni cronica

| Dana1999 a răspuns:

Anxietatea e si la oamenii fericiți. Adică poti fi sociabil, sa ai o viață sexuală activa, prieteni si sa suferi de anxietate.
Depresie au doar oamenii singuri sau care stau printre oameni care îi fac sa se simtă singuri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dana1999):

Si cei mai fericiti si prietenosi oameni pot avea depresie. Nu toata lumea sufera in singuratate

| Dana1999 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă nu sunt mulțumiți atunci da. Dar in general cei singuri au depresie.

| Paendeo12 a răspuns (pentru Dana1999):

Gresesti...si oamenii fericiti sufera de depresie. Si cei multumiti si cei care au orice si sunt inconjurati de oameni care ii sustin si ii incurajeaza, pot fi depresivi...

| Dana1999 a răspuns (pentru Paendeo12):

Eu vorbeam de oamenii care se simt cu adevarat singuri. Si aia pot avea prieteni care îi susțin dar tot singuri se simt.

| Dana1999 a răspuns:

Da

| Nume6 a răspuns:

Anxietatea este doar o frică normală care trece și poate reapărea, de exemplu mi-e frică că o să iau o notă mică la test, depresia e o tulburare psihică care se manifestă prin stări de tristeţe permanente, dorinţa de sinicidere, simţi că nimic nu mai are sens, insomnii, stare de somnolenţă, te enervezi rapid din orice nimic deoarece sufletul tău și psihicul sunt la pământ, e nevoie de medicamentaţie și ore de consiliere la psiholog sau psihiatru.

| Nume6 a răspuns:

Da depresia e o boală cronică, anxietatea nu

| NuCitescNotificari a răspuns:

Anxietatea e un fel de frica, iar depresia e o suparare. Da, pot deveni cronice

| Paendeo12 a răspuns:

Anxietatea in general se manifesta prin neliniste, ingrijorare si altele, iar depresia prin insomnie, pesimism, lipsa poftei de mancare, in cazuri mai rele la tentative de suicid.
Amandoua se pot tine sub control, medicamentuos si terapie, insa nu in toate cazurile se administreaza tratament. Sunt si forme usoare ale acestora. Personal cunosc persoane depresive de o viata, eu la randul meu ma confrunt periodic cu depresia din adolescenta.