| anonim_4396 a întrebat:

Ce sunt anticorpii toxoplasma de tip IgM si IgG? Imi puteti spune va rog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sunt niste proteine sintetizate de organismul tau ca sa lupteimpotriva unei infectii cu un agent numit Toxoplasma gondii. IgG sunt anticorpi cronici, arata ca infectia e veche, nu precizeaza daca vindecata sau nu. IgM sunt anticorpi de faza acuta, arata ca infectia e activa. IgG+ si IgM- inseamna infectie veche, vindecata, fara probleme. IgG+ si IgM+ sau doar IgM+ arata infectie recenta, activa. Toxoplasmoza poate sa nu aiba simptome, dar daca apare la femeia insarcinata da malformatii grave la fat. Daca ai doar IgG+, nu afecteaza fatul. Daca ai IgM+ trebuie sa te duci cat mai repede la ginecolog. S-ar putea sa fie nevoie de intrerupere de sarcina.

| rhodococcus a răspuns:

Anticorpii sunt molecule produse de sistemul imunitar al organismului iar antigenele sunt molecule (straine organismului ) de care se fixeaza anticorpii pentru a distruge celulele straine. Deci cred ca e vorba de anticorpi ANTI - toxoplasma. Cei de tip igG arata ca infectia a fost in antecedente si nu mai este. Cei de tip igM arata ca infectia este in curs de desfasurare. Cel mai bine e sa intrebi un medic si sa ai incredere mai degraba in medic decat in ziare si internet deoarece acestea au tot interesul sa alarmeze oamenii cu fel de fel de boli si studii ca sa isi vanda ziarele si sa aiba audienta cat mai mare.