| wrestlingfghg1 a întrebat:

Ce treaba au psihologii cu schizofrenia sau psihopatia? Eu nu suport ideea ca se baga in medicina, ei se ocupa cu traume,nu au treaba cu psihopatia,stiu eu mai multe ca ei, nu ma deranjeaza neaparat la modul personal dar ii rog eu sa nu se bage in medicina mai ales in psihopatie, sa abereze ca vindeci psihopatia cu suc de sfecla sau cu suc de portocale, sa mai citeasca, sa mai vada un documentar si mai discutam, nu sunt psiholog dar stiu si eu despre subiecte.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Psihologii nu mai au nici o treaba cu schitofrenia sau psihopatia, aia deja este de anvergura unui PSIHIATRU, care-i medic specializate pentru cei cu boli mentale grave.

Psihologul trateaza numai chestiile usoare: depresia, anxietatea, nicium boli mentale grave.

| Mosotti a răspuns:

Se baga psihologii in schizo de prosti ce sunt. Chiar se stie ca la schizo nu prea ajuta psihoterapia.
Psihopatie inseamna ca nu ai emotii, sentimente, n-are ce sa faca psihologul, si poate nici psihiatru.

| wrestlingfghg1 explică:

Si uite asa ne facem de ras in toata lumea, nu ma mir, la cate aberatii se scot pe gura, cica vindeci depresie daca te insori alta chestie inventata de romani, e bine tata, in principiu daca te insori scapi si de munca si de depresie, sunt multi naivi de asta traiesc unii psihologi de pe spinarea prostilor.