| anonim_4396 a întrebat:

Ce trebuie sa fac inainte de analize?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa nu mananci nimic cu 6 oreinainte, numai daca ti se recolteaza glicemie, in rest nu conteaza. E preerabil sa nu mananci prea gras cu 12 ore inainte. Ai voie sa bei apa in orice moment, dar nu suc/cafea in ultimele 6 ore. Orice in afara de apa echivaleaza cu a manca.

5 răspunsuri:
doiny
| doiny a răspuns:

Pt analizele de sange cu o seara inainte nu trebuie sa mananci dulce, gras si de preferat nimic dupa 18, iar in dimineata respectiva nu trebuie sa manaci si sa bei nimic.

| mary_4249 a răspuns:

Depinde de ce fel de analize trebuie facute. Daca sunt la sange se fac dimineata fara a se manca pe stomacu gol. Daca as stii tipu analizei as putea fii mai precisa in raspunsu pe care sa il dau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca sunt analize de sange ar fi indicat sa le faci pe stomacul gol, iar daca nu poti, evita zaharul si laptele, in general dulcele, in unele cazuri medicul iti recomanda mult lichid inaintea unei ecografii, in alte cazuri tratamentul cu medicamente poate influenta, dar numai medicul este cel care trebuie sa iti spuna ce sa faci

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru tiroida se npoate manca inainte sau nu?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru tiroida inainte de analizele de sange. dar barca ursului le influenteaza cumva? maine trebuiesa merg si am zis ca sa poate manca inainte.am facut programare tocmai la 5 dupa amiaza