| Alexashadow a întrebat:

Ce trebuie sa faca o persoana ce sufera de Sindromul Asperger, depresie si maladia obsesiv-compulsiva si a ajuns in punctul in care incepe sa piarda contactul cu realitatea, ii este foarte rau psihic si emotional si nu are cui sa-i spuna? Vreau raspunsuri serioase, de la cei care stiu ce inseamna ce am scris mai sus, fara glume!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Dope a răspuns:

Tu iti dai seama ce spui acolo? Cum adica "nu are cui sa-i spuna"? Mai, copile, pai cu chestia asta nu-i de joaca. Si eu sufar de sindromul obsesiv-comvulsiv, am doar 12 ani, dar fac sedinte periodice la psihiatru-pediatru. Doamne... Vorbeste cat de repede poti cu ai tai, cu cineva, dar fa-o. Vrei sa ajungi sa stai in ospiciu, doar din cauza unei razvrateli sau de frica? Frica de ce? Sa te considere cineva nebun/nebuna? Asta e ceva perfect normal. Dar cati ani? Asculta-ma bine, pentru ca si eu eram in starea ta...Dar la mine era deja prea mult, fiind copil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! In primul rand ar trebui sa urmeze un tratament medicamentos, daca este o forma usoara se poate trata prin psihoterapie dar altfel este necesar un tratamament.
Ar putea merge regulat la un psihoterapeut, el este cel mai in masura sa il sfatuiasaca, cum sa isi ordoneze viata, si-ar putea gasi un hobby, ceva care ii aduce placere si in primul rand sa fie inconjurat de persoane cu un psihic sanatos, sa ii ofere sprijinul.
Dar din nou, o persoana califacata este cea mai in masura sa ii dea niste sfaturi, niciodata nu se stie ce anume ii poate declansa o criza.

| florin223 a răspuns:

Bun
Trebuie gasit o persoana care cunoastea acest simdrom.El trebuie sa spuna lumii ce are acel om iar aceea sa il accepte asa cum e (e mult pentru pshiicu unui om) sa vada ca toata lumea il vrea in socetate- cu timpul nici nu isi va da seama ca sa intregrat bine si toti il vor acccepta pentru ceea ce este nu cea ce face

| Mascarici07 a răspuns:

Este destul de simplu. Te duci la un medic de familie sau generalist si ii spui situatia, altceva decat sa fii ajutat nu ti se va intampla. Succes!