| CrissRonnye7 a întrebat:

Ce trebuie sa faci pentru a face operatia de deviatie de sept?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Iei trimitere de la medicul de familie catre orl. Medicul de acolo te consulta si daca e nevoie, te trimite catre operatie

| Donsavas a răspuns:

Salut! Pentru a ti face operatia, ai nevoie de acordul si bineinteles, implicarea directa a unui chirurg, aceluia caruia ii lasi tu sarcina asta. Mergi catre un cabinet privat care lucreaza cu CNAS, cu bilet de trimitere de la medicul de familie, pentru consult de specialitate. Acolo ti se va face o endoscopie care se poate sa fie contra-cost insa este foarte importanta vizualizarea septului inainte de operatie, pentru a se pune un diagnostic corespunzator procedurii.

| siriusblack98 a răspuns:

Trebuie sa ai 18 ani in primul rand.De restul detaliilor, te vor informa medicii.Eu am facut-o acum 2 ani, e mai bine ca inainte dar voiau sa o mai fac inca odata ca cica nu au reusit sa taie tot ''zgarciul'' inainte sa dispara efectul anesteziei sau ceva de genu'. Precizez ca eram dependent de olynth si bixtonim din cauza ca nu puteam sa respir ca lumea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca ai aceasta problema trebuie sa faci o radiografie la nas. O sa te puna sub un aparat. Nu stiu daca esti fata, daca esti, nu trebuie sa fi insarcinata laughing pentru ca exista riscuri.
Apoi te duci cu radiografia la chirurg. Mai bine la privat. Si iti fixeaza data operarii. Nu iti fie teama. Nu e chiar asa rau. Eu am facut-o si nu pot sa zic ca a fost asa ingrozitor cum mi-au zis unii.E foarte important sa nu mananci si sa nu bei nimic in ziua operatiei, ti-ar fi foarte rau dupa aceea.Ai voma..etc