| Mario1994 a întrebat:

Ce trebuie sa mananci ca sa ai alimentatie sanatoasa? Ce fel de sport trebuie sa faci? Cum sa ai un stil de viata sanatos? O zi buna va doresc. happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mananca si traieste normal.
Pur si simplu.
Fara excese!

| BuLaNNNeL a răspuns:

"Viața sănătoasă" nu există. Stresul te omoară, poluarea te omoară, mâncarea e modificată genetic și umplută de chimicale. Orice tip de activitate care te solicită iti ajuta organismul sa mai faca un "hop" in lupta zilnică pentru supraviețuire. Sa te ferești de anumite alimente, sa nu mai consumi sucuri/alcool/tutun din nou iti mai ajuți organismul sa mai faca inca un hop in aceasta lupta. Viata sănătoasă s-a sfârșit de zeci de ani. Nu mai exista mâncare reala, toate-s modificate sau crescute in conditii inumane/chimicale. Am văzut cum băgau nemții tractoare cu soluții in campii de capsuni (proaspăt culese), iar a 2 a zi erau din nou full. laughing. Luati-va gândul de la "Viața sănătoasă" ca nu mai exista.

| sweetys a răspuns:

In primul rand trebuie sa ai bine definit un program al mancatului. Adica micul dejun nu mai tarziu de ora 8, praanzi intre 12-14, cina trebuie sa fie cu minim 3 ore inainte sa te pui sa dormi, dar asta nu iseamna ca o zi mananci la 18 si o zi la 1 noaptea, maxim ora 20 pentru cina. Acum sa trecem la alimentatie, daca pentru majoritatea o alimentatoe sanatoasa inseamna sa elimine anumite mancaruri, gen prajeli, mezeluri etc. nu prea e adevarat, ai voie sa mananci orice dar sa nu exagerezi, nu mananci o ciocolata intr-o zi, poti sa mananci cate o bucatica. Sau sa nu mananci prajeli in fiecare zi. Totusi alimentatia ta trebuie sa contina multe fructe si legume in stare naturala, alcoolul trebuie si el consumat cu grija. Pentru sport poti sa faci aerobic sau cardio. Si sa nu uitam de noptile nedormite sau dormitul prea mult, un om matur 16+ ca sa se simta bine are nevoie de 6-8 ore de somn. Cam asa arata un stil de viata sanatos.
As mai putea include si cititul din carti nu de pe telefon/laptop/tableta.

| Mario1994 explică:

Balega sa manance mama ta. Prostule.

| Ax3LdeV a răspuns:

Iti recomand cartea https://ligiapop.com/carti-publicate/sfaturi-pentru-o-viata-mai-sanatoasa/.
Ei bine as vrea sa trec doar pe vegetale dar nu imi permite bugetul, asa ca mananac de toate cu masura si unde vad ceva ars il dau la o parte sau nu il mananc. Si cand mananc ceva cu ulei iau si omega 3 sa fie totul ok.

| CatalinAlexandru1989 a răspuns:

Mâncarea fara carne este foarte ușoară și relaxanta pentru trup, sucurile naturale îți dau vitamine și energie, încearcă să alergi, să petreci timp in natură. incearca să faci chestii care sa te relaxeze.