| chiftelutacrocanta a întrebat:

Daca voi face sport mai des si voi urma un stil de viata sanatos si voi urma o alimentatie sanatoasa, voi scapa de grasimea viscerala sau grasimea viscerala se elimina prin alte metode?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Consuma mai multe grasimi sanatoase

Grasimile mononesaturate, adica cele gasite in alimente ca nuci, avocado, masline, sunt grasimi sanatoase, iar ideal ar fi sa mananci cel putin o portie dintr-un aliment bogat in grasimi mononesaturate la fiecare masa.

2. Redu numarul de calorii ingerate

Incearca sa mananci putin si des si sa reduci numarul de calorii consumate per total, zilnic. In medie sunt recomandate circa 2.000 de calorii pentru femei si 2.500 pentru barbati, zilnic, insa conteaza si gradul de activitate de care are parte organismul tau in fiecare zi.

3. Straduieste-te sa reduci nivelul de stres

Acesta este un sfat auzit foarte des, dar mai greu de pus in practica. Cu putina straduinta, insa, cum ar fi sa iti acorzi macar zece minute zilnic pentru a te relaxa, izolat de restul lumii, sa faci exercitii fizice regulat sau sa faci o baie fierbinte la sfarsitul zilei, poti atenua stresul zilnic.

4. Fa exercitii fizice intensiv

Orice om are nevoie de miscare in fiecare zi, insa, pentru a reduce grasimea viscerala este nevoie de exercitii facute intr-un mod intensiv. Cei mai multi oameni au nevoie de circa o ora de antrenament cardio, de trei pana la cinci ori pe saptamana. Inotul si mersul pe jos s-au dovedit a fi exercitii eficiente pentru a reduce grasimea viscerala. De asemenea, este important sa combini fitnessul cardio cu ridicarile de greutati.

5. Tot alimentatia e cheia

O schimbare in alimentatie este necesara aproape oricarei persoane care are grasime viscerala, pentru a scapa de ea rapid. Incearca sa ai o alimentatie bogata in proteine, fructe si legume si cu un continut redus de grasimi saturate.

Totodata, este bine de stiut ca grasimea ii si protejeaza pe oameni, dar numai daca nu este in cantitati mari. Ea ofera un strat care actioneaza ca o izolatie si care protejeaza de frig. Nou-nascutii au mici pachetele dintr-un anumit tip de grasime, pe gat si umeri, care genereaza caldura (aceste pachetele dispar pana la maturitate). Funda?

| Chasles a răspuns:

Pornesti gresit prietene, trebuie sa mananci sanatos si sa faci sport oricum, chiar daca scapi sau nu; eu zic ca da, trebuie sa te dezobisnuiesti sa te saturi cand mananci