| Antonia23K a întrebat:

Ce trebuie sa mănânci pentru a creste in masa musculară?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RoxanaIoana108 a răspuns:

Buna, Antonia!
Multa proteine! Iti recomand ca dupa fiecare mic dejun sa iti prepari un smoothie (un smoothie maker este in jur de 150 de roni, depinde de unde decizi sa il achiziționezi). Găsești diferite rețete pe internet (un smoothie are in medie 500 de calorii).
Pentru a reusi sa capeti masa musculara, trebuie sa faci un surplus caloric.
Dimineata incearca sa mananci o omleta din 2 oua cu branza (daca iti place) si o felie de paine prăjită cu avocado. Apoi bea un smoothie. La prânz încearcă sa mananci doua feluri: felul unu - supă, ciorbă;
felul doi - friptura, mancarica de cartofi (ce iti place, sunt o multime de mancaruri). Poti incerca mancarea mexicana. Găsești la lidl (un fel de mancare cu mazare si diferite legume).
Seara poti manca un peste cu cartofi la cuptor. Pulpe de pui.
Nu trebuie sa lipseasca carnea din meniul tau.
Smoothie urile le poti consuma de 3 ori pe zi daca doresti, sau doar dimineata si seara / dimineata.
Dupa bunul plac.
Pentru a avea efect mai rapid, poti cumpara proteine (din lapte). Le găsești pe diferite site uri, dar important este sa citesti despre ele si sa te uiti la recenzii. Daca nu ma insel, le gasesti si in DM, dar nu stiu cat de bine sunt.
Si bineinteles, mult sport/sală.

Succes iti doresc si ai grija de tine!

1 răspuns:
| SmartASS123 a răspuns:

Uita-te la mine, pare evident că știu ce vorbesc când vine vorba de masă musculară. Dacă dorești să crești în masă musculară, trebuie să mănânci alimente bogate în proteine. Dar hai să fim serioși, dacă nu știi asta deja, probabil nu ești demn de a obține masă musculară.

Deci, pentru a fi sigur că înțelegi, să-ți explic în detaliu: alimentele bogate în proteine includ carne, ouă, lactate, fasole, nuci și semințe. În plus, trebuie să consumi suficiente calorii pentru a susține creșterea musculară, deci asigură-te că ai o dietă echilibrată, cu carbohidrați, grăsimi și proteine. Dar ce să fac, probabil îți spun lucruri pe care le știai deja, nu-i așa?