| de3a a întrebat:

Ce trebuie sa stie copilul la 1 an?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
tundenana
| tundenana a răspuns:

Fiecare copil este diferit... insa in general sa zicem copilul de 1 an acum incepe sa faca din ce in ce mai multe, ince sa articuleze primele cuvinte, mersul incepe sa fie din ce in ce mai sigur, ince sa spuna NU la toate, incepe sa isi foloseasca manutele, prinde jucariile le analizeaza ince sa se joace, incepe sa descopere culorile, roade orice jucarie pentru ca erup dintisorii... chestii ce mi-am adus aminte pe moment de la fetita mea ...insa eu am o carte Dr. Spock se numeste si e foarte buna... iti spune pas cu pas fiecare varsta... fiecare anomalie ce poate aparea, daca se inbolnaveste cum s-al ingrijesti... e foarte util eu am crescut-o pe fetita mea cu ajutorul cartii Dr. Spock... ti-o recomand si tie...

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Pot fi diferente f.mari inca intre copii, la aceasta varsta. Nu trebuie sa te sperie.
Sunt copii care umblu deja si sunt care nu, sunt la care cresc deja dintisorii si sunt la care nu, sunt care incep sa vorbeasca si sunt care nu s. a. m. d.
Medicul de care apartine copilul trebuie sa-i verifice evolutia, daca se incadreaza in normal.
Dupa varsta de 2 ani trebuie sa fii mai atenta, cand deja toate functiile trebuie sa tinda la incadrarea spre "normalitate".
Dar ce este "normal" in aceasta lume? happy