| Mimo2 a întrebat:

Ce trebuie sa urmaresti la un regim de ingrasare?
Un exemplu de regim?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| anonimg a răspuns:

In primul rand trebuie sa cunosti binisor -sau chiar spe bine- anatomia ( adica organele principalele ale corpului), iar apoi fiziologia (modul de functionare al acestor organe).
Deci nu o spun in gluma sau in vreun mod rau. Trebuie sa cunosti asta, pentru ca in felul acesta vei putea sa inveti corpul tau; pentru ca chiar daca noi oamenii suntem la fel, ne hranim la fel, etc. -avem metabolism diferit. Exemplu: din doi oameni care se hranesc la fel, unul se ingrasa iar altul nu. Si chiar exista oameni care manaca putin si pun pe ei. Iar altii care mananca mult, nu pun deloc. Termenul acesta (sau diferenta aceasta) se numeste "metabolism". Sau unii mananca lapte cu pere si nu au nimic, iar altii nu mai ies din baie 3 zile la rand. ^_^ Si exemple sunt multe. Metabolismul este manifestarea organismului la fiecare om in parte.
Trebuie doar sa ai grija ca atunci cand cauti sa te ingrasi, sa nu te imbolnavesti.
Bine este ca sa cauti un medic nutritionist in localitatea ta si sa te consulte. Unele persoane ori au metabolism mai rapid de digerare al hranurilor, altii pot sa aiba un organism care elimina grasimea si nu o lasa sa se depuna. Fara consult medical din medic in medic (de la nutritionist la medicul de familie, si apoi la un specialist), mie teama ca nu vei rezolva problema de unul singur. Este de alergat, dar merita.
Se poate ca si hrana de acasa sa fie saraca in calorii, poate chiar si in grasimi. Pot fi foarte multi factori pentru care nu te ingrasi.
Am mai observat ca unii se ingrasa dupa ce s-au casatorit. Trebuie sa fie si o explicatie aici.
Trebuie sa igrija ca atunci cand vrei sa fi mai bine, sa nu ajungi mai rau. Adica sa te feresti de orice aliment si de orice regim care ti-ar face rau.

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Multi grasimii

| Draghi a răspuns:

Regim de ingrasare? pai recomandat este sa mananci multe fainoase(paste, paine etc) multe alimente prajite (cartofi, peste) si daca o faci, incearca sa o faci cat mai sanatos, fara dulciuri, sucuri, fast-food etchappy si incearca sa mananci rar si mult adica de 2 ori pe zi dar mai mult si poti sa cresti usor usor cantitatea pe parcurs, sper ca te-am ajutathappy