cristian
| cristian a întrebat:

Cea mai buna pasta de dinti.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
tundenana
| tundenana a răspuns:

Sfatul meu ar fi sa nu credeti in minunile vazute la reclamele de TV... sunt doar reclame... mai ales cele care cica albesc dintii... credeti-ma nu are rost este vrajeala... poate singurele paste de dinti pe care eu le recomand si sunt bune (testat de mine) sunt cele pentru sensibilitate dentinara cum ar fi Sensodyne (dar si produsele Colgate si Vandenecum sunt bune) si cele pentru paradontoza (adica care intarzie declansarea bolii ) cum ar fi Paradontax, pentru cei care nu au probleme cu dintii sa schimbe cat mai des pastele de dinti... nu e bine sa folosit un fel de pasta de dinti mult timp... pentru ca putem face rezistenta la compozitia acelei paste si virusii nostri (toata lumea stie ce flora microbiana traieste in cavitatea bucala) fac rezistenta si se dezvolta,... de aceea ideal ar fi sa schimbam pasta de dinti mereu... adica am luat un tub de Colgate azi peste o luna cand se termina luam Blendamed sau Aquafres sau ce va place important e sa le schimbati... Cristian nu cred ca exista cea mai buna pasta de dinti... poate daca te iei dupa gustul lor eventual cele de la Colgate insa din punctul de vedere functional toate sunt la fel... nu cautati sa dati banii pe produse scumpe dati banii pe brend si nu pe calitate... important e sa va spalati pe dinti... si sa schimbati pasta de dinti des, periuta de dinti la fel trebuie schimbata o data la 3 luni... iar apele de gura la fel sunt o poveste de adormit copiii ...sunt bune pentru: inprospateaza respiratia si unele sunt fff bune antiseptice (dezinfectante)dar cele care contin clorhexidina... insa nu albesc dintii asta va spun 100%...

31 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pasta Del Capitano, am descoperit-o de curand in Cora. Nu e cea mai buna, e cea care imi place mie cel mai mult.

Anna
| Anna a răspuns:

Amway, sensodyne

assiris
| assiris a răspuns:

Depinde. La cite tipuri de pasta de dinti sunt pe piata asteapta-te sa primesti tot atitea raspunsuri. Le-am face reclama gratuita.

| DenissaDeea a răspuns:

Sincer la cate feluri de pasta de dintii sunt pe piata nici nu mai stiu care este cea mai buna...Eu personal le am incercat cam pe toate dar nu e chiar asa cum e in reclame.(Parerea mea personala)... in final am ramas la pasta de dinti Blenda-a-Med.imi este acceptata de dintii mei serios.(Colgate m-a dus direct la dentist)

| andreutz a răspuns:

Colgate...nr 1 mondial...

| dulcineea a răspuns:

In primul rand este important sa te speli pe dinti si sa te speli CORECT... pentru ca poti sa folosesti orice pasta... daca periajul e incorect este egal cu zero! In ceea ce priveste Parodontaxul sau Lacalut, intr-adevar sunt eficiente in cazul gingivitei, sangerarilor gingivale, DAR numai dupa indepartarea cauzei, si anume tartrul ( sau daca nu exista o afectiune ganerala). Deci mai intai trebuie facut un detartraj si un periaj profesional, altfel se ajunge la parodontoza, care este o boala ireversibila. Poti sa-i mai incetinesti evolutia, dar de vindecat nu se vindeca. In ceea ce priveste apele de gura sunt foarte bune, ca adjuvante periajului, dar atentie la cele care contin clorhexidina (Corsodil) pentru ca ingalbenesc dintii, plombele, limba daca este folosita mai mult de 2 saptamani consecutiv. Spor la spalat pe dinti!

| vykkusor a răspuns:

Eu ti-as propune sa incerci "dentalux", daca vei avea posibilitate sa ti-o cumpere cineva din italia.

| videoblog a răspuns:

Sensodyne - prefer.

| Candy_8357 a răspuns:

Colgate Maximumcavity protection

| emanuela_7068 a răspuns:

Depinde de afectiunile fiecaruia.de aceea este bine sa se consulte stomatologul care sa iti spuna problemele ce le ai, si tot el iti poate recomanda care pasta de dinti poate fi mai utila pentru problemele tale dentare. mie mi s-a recomandat de stomatolog lacaluct sau sensodine pentru dinti sensibili(pasta pentru dinti sensibili se poate folosi un timp cat mai indelungat).(si parodontax e buna pentru probleme de gingivita-dureaza putin pana te obisnuiesti cu gustul dar isi face efectul)si apa de gura trebuie folosita, nu neaparat cea mai scumpa.
In chestiunea de albire a dintilor, nu este recomandat sa se foloseasca prea mult pastele de dinti ce contin bicarbonat de sodiu, deoarece cu timpul pot produce leziuni ale smaltului dintilor (sfat util: periajul sa se efectueze bland, pentru a nu se sparge smaltul, pentru a nu distruge dintele.periajul excesiv nu e bun.mai bine mai des si mai ''finutz'' decat o data-de doua ori periaj dur).
Pasta de dinti cu flor protejeaza dintii de aparitia unor noi carii. Este utila persoanelor cu un risc mai mare de apartie a cariilor si cu o sensibilitate crescută a dinţilor.Mai sunt şi paste speciale pentru prevenirea sau tratarea parodontopatiei.La copii nu este recomandat sa se foloseasca prea mult pasta de dinti pe baza de fluor, deoarece poate duce la aparitia de pete albe pe dinti-boala numita fluoroza.
Concluzia: consultati medicul stomatolog

| emiliagrosu a răspuns:

Eu folosesc tot Colgate cu cristale, si pasta e de fapt un gel albastru transparent. E cam singura care imi convine de pe piata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Colgate! 1

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Colgate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar nu stiu.eu fol colgate si sunt. f multumit. dintzijory moi, .sunt destul de frumosi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Colgate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este colgate sau az sipentru copii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sensodyne este cea mai buna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Colgate este cea mai buna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta vroiam sa intreb si eu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu folosesc ganofresh, pot sa zic ca Iz dă best big grin e fara flor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa parerea mea de dentista eu recomand sa se spele in fiecare zi pe dinti si dupa fiecare masa in special seara toate pastele de dinti sunt foarte bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Personal, folosesc cam orice pasta gasesc la magazin.fie colgate, aquafresh, blend-ahmed sau alte minuni, toate isi fac datoria. Dar conteaza ca si periajul sa fie corect. Dupa spalare o apa de gura este intotdeauna binevenita ca dezinfectant suplimentar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Glister de la amway. recomand pentru albire!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multumesc mult acum stiu ce e mai bine pentru mine si dinti mei:X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am descoperit una extraordinara...winking O folosesc de 4-5 luni... E bestiala!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru albire mai sunt bune cele de la pearl drops in special repleshning white parca asa se numeste... oricum decat sa investesti intens in paste de dinti pentru albire mai bine ii albesti cosmetic apoi ii intretii cu o pasta de dinti bunahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Theramed

| ginaosar a răspuns:

Vezi aici http://edent.cabanova.com/albirea-dintilor.html
Este foarte bun sper sa te ajute

| cariii a răspuns:

Eu folosesc blend-a -med 3 d white perl si dintii mei s-au albit intens in doar 3 saptamani.Nu glumesclove struck. e cea mai buna pasta de dinti... o recomand tuturorwinking