| Annddrreei a întrebat:

Cei care ati avut cocoasa/cifoza, cum si in cat timp ati scapat de ea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Kiwibibilă a răspuns:

Ai putea sa stai atarnata de ceva pret de cateva minute pe zi. Gen scarile de la scara de sport. Stai agatata mai sus cu spatele la scara.

| Nicuță_Cristian_2000 a răspuns:

Dacă faci kinetoterapie unde trebuie in 6 luni ar trebui sa dispară complet.

| PeLeU a răspuns:

Ba frt stiu ca este diferenta de timp mare, dar daca si acum mai ai aceasta deviatie singura metoda care da rezultate pe termen nu chair lung este agatatul dr bara...
De obicei astia cu cifoza au umerii putin in fata, spatele bombat usor, kinetoterapia nu prea te ajuta, crede ma incerca sa stai 5 min pe zi agatat de ceva cu corpul lasat liber ( ceva gen cum te ai spanzura si stai asa pana te furnica spatele si umerii), iar daca ai si lordoza incearca sa faci mici eforturi si ridica picioarele sus, orima data cate unu, apoi cate 2 de 5 ori cu pauze intre ele...
Crede ma ca intr-un am de zile ai coloana fata curburii...
Bine, acum mai conteaza si vointa, degeaba stai agatat dr ceva 5 min pe zi daca in restul zilei adopti o pozitie de cocosat...
Si eu am avut cifoza nasoala rau, am 18 ani, si m-am apucat de exercitii de prin noiembrie anul trec si crede am ca abia se mai vede curbura toracala...
O sa continui pana o sa obtin rezultatele dorite.
Daca o sa vezi acest raspuns, bafta

| Talent5511 a răspuns (pentru PeLeU):

Ce faci, ai rezolvat-o?