| frenchxfries a întrebat:

Cum se poate corecta cocoasa (cifoza)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Poți să te corectezi singură, luând mereu poziția corectă. Nu uita, poziția corectă este una dureroasă, la început.
În cazul în care curbura este prea mare, poți purta un corset medical pentru îndreptare.
De asemenea, fizioterapia ajută foarte mult, majoritatea spitalelor au și secție de fizioterapie. Poți merge la o ședință-două și apoi să faci singurică acasă.

În orice caz, mergi la un medic, măcar la cel de familie, și vei primi recomandarea potrivită pentru tine.

| VadTot a răspuns:

Http://www.assb.ro/....../index.php

Intra aici si vei primi raspunsul corect la problema ta!

| miki13 a răspuns:

Offf am aceeasi problema.Eu stau(uneori)pe covor, pe spate, trebuie sa stai dreapta timp de 15 minute

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Cocoasa, indoire a sirei spinarii ca semnul intrebarii, se poate corecta fara urmari prin tratamente cu calciu, vitamina D, expunere la soare, cura heliomarina. Important este sa te obisnuiesti sa ai o pozitie corecta atat in mers cat si in repaus, pe scaun, la masa.
Ar trebui vazut si medicul ortoped.
Te pup!

| StefanCristi55 a răspuns:

Prin exercitii de stretching.Cauta pe google "stretching exercises", si incearca sa faci zilnic.Un search nu dureaza mult!