| unoarecare2 a întrebat:

Cei care ati avut probleme cu acnee si ati fost la dermatolog ce va facut si ce va sfatuit? Ati urmat un tratament ceva care a dat rezultate? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Pastile Acne out, una pe zi timp de 3 luni, duac aplicat pe cosuri in fiecare seara si curatarea tenului cu geluri dermatologice (Bioderma, Avene, La roche possay) de 2 ori pe zi minim.

| Libelle a răspuns:

Salut,

Problema cu acneea nu poate fi rezolvată prin experiențele celorlalți. Eu nu am avut acnee, însă cunosc multe persoane care au trecut de stadiul adolescenței și încă se luptă cu asta. Trebuie să medici la un dermatolog bun, care îți va evalua tipul de ten și îți va face o anamneză pentru a-și da seama cum a evoluat acneea ta, iar apoi îți va recomanda un tratament. E posibil să îți dea antibiotic, Cefuroximă sau altceva care funcționează pentru acnee sau tratament cremă. Poate îți va sugera produse de îngrijire a tenului care sunt adjuvante în tratament. Oricum ar fi, un tratament care funcționează la o persoană are slabe șanse să meargă si la o alta.

Dacă vrei să te documentezi mai mult, caută-l pe Victor Gabriel Clătici pe Facebook. E unul dintre cei mai buni dermatologi din România, specializat în tratamentul acneei, și postează tot felul de articole interesante.

| laurentiavl a răspuns:

Anii trecuti am fost la doctor din acesta cauza, si mie mi-a luat analize din cos, git si nas. Cu ajutorul lor mi-a dat o serie de vaccine. Timp de o luna le-am administrat in brat. Ele isi fac electul in cel mult 2-3 luni. Acum am fata de bebelus. happy

| laurentiavl a răspuns:

Si prin fata de bebelus ma refer ca am tenul impecabil...