| VerginicăVacăGrasă a întrebat:

Cine imi poate defini, in termeni simpli, semnificatia cuvantului coagulare? Am cautat pe dex online dar ma depaseste definitia.sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Un lichid se poate coagula, adica, isi mareste densitatea, devine ca un jeleu. Sangele se coaguleaza dar, cel mai bun exemplu ar fi piftia. La piftie, zeama de carne, odata racita, se coaguleaza si capata consistenta aceea pe care, cu siguranta, o cunosti.

6 răspunsuri:
| Ella3133 a răspuns:

Coagularea este un fenomenwinking
din cate stiu eu daca sangele nu se cuaguleaza, nu mai circula prin vene, si mori.

| LolaLollita a răspuns:

Coagularea este un proces complex de transformare a unui produs din stare lichida in stare de cheag.
De exemplu, cand te tai si iti curge sange, acesta se coaguleaza apoi, se intareste, devine cheag si se opreste sangerarea.

| MeConstantine a răspuns:

A coagula - a se restrange - de obicei se foloseste pentru sange sau substante a caror vascuozitate ( adica modul in care se prezinta ) se poate modifica in anumite conditii. Un exemplu din viata de zi cu zi: Vopseaua, o desfaci este lichida, apoi devine mai vascoasa si pana la urma se usuca adica mai intai se coaguleaza - particulele din substanta se strang intre ele, apoi se usuca. La fel si la sange este lichid, in contact cu aerul se coaguleaza devina mai vascos si apoi se usuca.

| Aberdeen a răspuns:

A coagula= ase prinde, a se inchega- in termeni mai simpli "a prinde cheag"

acum intelegi?winking
FUNDA? big grin

| blackrum a răspuns:

Inchegare

| MαℛყshKα a răspuns:

Daca vorbim despre coagularea singelui atunci mai pe inteles se spune si inchegare, prindere.Adica singele fiind lichid si subtire devine semisolid, adica se incheaga.Tu ai nevoie ce inseamna coagulate la general sau?