| .::Roxy Shi Atat::. :*:*:* a întrebat:

Cine poate sa imi zica si mie cum pot sa slabesc cateva kg destul de repede am 14 ani, inaltimea: 1, 67 si 62kg mie mi se pare ca sunt grasa voi ce credeti? Sunt grasa? acord fundita celor care ma pot ajuta si au un raspuns destul de bun

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ellenutzza a răspuns:

Si eu am 14 ani si am 1. 73 si 59-60 de kg. dupa parerea mea nu esti grasa...am citit ca nu e bine sa slabesti foarte mult intr-o perioada pre scurta de timp pentru ca afecteaza in mod negativ organismul si cel mai rau e ca pui la loc kg date jos intr-un timp mult mai scurt decat ai slabit.

cure de slabire nu stiu foarte multe insa am auzit una care functioneza destul de binisor:
prima saptamana
prima zi
mic dejunsad09. 00)
2 felii paine neagra + perlute de branza
gustare ( 11. 00)
1 mar
pranz ( 13. 00-14. 00)
salata bulgareasca ( salata verde, un ou fiert, rosii, ceapa, 4 felii cas)
cina ( maxim ora 19. 00)
supa crema de legume + 1 iaurt degresat

a doua zi

mic dejun la fel pentru. toate zilele

gustare - 1 portocala

pranz- pui la gratar sau fiert + salata de varza

cina- la fel ca pranzul

a treia zi

gustare-1 inghrtata de fructe mica ( deci nu cu fructe, de fructe)

pranz-orez cu legume

cina - orez cu legume

a patra zi

gustare- 2 kiwii

pranz- salata bulgareasca- la fel ca cea din prima zi dar, se mai pune si 4 felii de sunca de pui

cina
supa de pui

a cincia zi

gustare - 1 grapefruit

pranz- pui + salata de rosii

cina - pui + salata de rosii

a sasea zi

gustare-1 inghetata de fructe

pranz-orez cu legume

cina - orez cu legume

a saptea zi

gustare-1 mar

pranz- salata bulgareasca

cina - supa de pui

tot se va gati numai cu ulei de maslin, nu se va face prajeli.

puiul se va manca fara pielita su numai pulpa superioara

se bea apa plata 2 litrii/zi
cafeaua cu indulcitor.

in aceste doua luni persoana respectiva care a tinut cura a slabit in jur de 7kg.

sper ca te-am ajutat te pupkiss
inca ceva:bea foarte multe lichide(2 l de apa pe zi daca se poate) si fa si putin sport.

12 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

O greutate ideala pentru inaltimea ta este de 57 de kilograme. Esti plinuta un pic dar nicidecum obeza. Pentru a slabi trebuie sa faci mula miscare.

Trebuie sa mananci de mai multe ori pe zi cate putin. De recomandat dimineata sa mananci mai mult si pe masura ce trece ziua mai putin. Consuma multe fructe si legume.

Important este sa nu fii adepta sedentarismului.

Intereseaza-te si pe internet. La o simpla cautare dupa cuvintele cheie '' cum slabesc '' gasesti multe surse de informare.

| madalinutza a răspuns:

Ciao.
Dupa parerea mea, cum ai descris nu esti grasa DELOC.
si eu am aproape atata si am 13 anitongue
Sfatul meu e sa nu folosesti tot felul de diete pentru ca sunt ft scumpe, si probabil nici nu folosesc.
Ai putea sa folosesti o dieta dar nu complicata.
Sa inlocuiesti painea neagra cu painea alba
Dulciurile cu o portocala sau cu un mar
Carnea de porc cu carnea de pui, sau cu carnea de peste
Nu manca fast-fooduri
important e sa mananci sanatos
Si multe exercitii
Abdomene. flotari:d
si exercitziile in aer liberhappy
Poti sa mergi in parc cu o prietena, cand va veni vremea buna si sa alergatzi.Va da rezultate, sper ca te-am ajutat:*

| madalinutza a răspuns:

57 de kg pentru 1, 67?raised eyebrows
nu credtongue

| maria a răspuns:

Buna roxana, eu iti spun cu sinceritate ca cea mai buna solutie sa slabesti inteligent, fara sa mai pui la loc kilogramele respective, este sa mergi la un medic nutritionist. El iti va recomanda un regim pe care sa il tii si in felul acesta, sa slabesti, daca va fi cazul ( in functie de structura osoasa, de efortul tau depus, de eventualele probleme de sanatate), fara repercursiuni asupra sanatatii. Daca va fi cazul iti va cere sa faci anumite analize si in functie de asta, va decide ce regim si ce tipuri de exercitii sa faci, urmand sa iti pastrezi tonusul si echilibrul.Ai incredere in tine, iti spun din experienta.Sunt multe regimuri de slabit, este usor de dat sfaturi sau apostrofat, dar cel mai bine este sa mergi la sursa problemei si nu la fondul ei. Poti sa faci miscare, sa mananci mai multe fructe, sa mananci mai des si mai putin seara, dar sa nu reusesti sa slabesti si atunci chiar vei intelege ca nu e cazul sa te intristezi, sa te ingrijorezi si sa mergi la medicul nutritionist.Sanatate multa si mai ales, curaj.La nutritionist, ajungi cu trimitere de la medicul de familie. Poti urma un x regim de slabire, dar trebuie sa tii cont de ce ar putea urma dupa aceea.Nu toti suntem la fel, si reactionam la schimbarile de metabolism diferit.Iti tin pumnii stransi sa reusesti. Daca vrei mai multe detalii, trimite-mi un mesaj aici si iti spun mai pe larg.

| AlinPlaya a răspuns:

Buna! Un pic plinutza, dar e ok. Pai un regim destul de bun este asta:
fara paine, fara dulciuri, fara prajeala, alergare zilnica; de retinut: "mersul pe jos NU se considera miscare"... uneori cand iti este foame poti sa bei lapte sau apa, te va ajuta.
Spor la treaba.
Ave!

| ellenutzza a răspuns:

Pksurvivor chiar intreci masura...nu te mai lua de fata! mai bine sa iti vezi lungu` nasului si sa taci! de ce trebuie sa judeci oamenii dupa felul cum arata? X-(( roxana nu lua in seama ce spun toti pentru ca eu am ascultat tot ce au spus toti din jur si am avut de suferit din cauza asta. si acum chiar nu ma mai intereseaza ce crede lumea despre mine! asa te sfatuiesc si pe tine si inca o data pentru mine chiar nu esti grasa! asa cum a spus si bacemi greutatea ideala ar fi 57-58 de kg dar astea 4-5 kg se dau jos cu putin efort! te pupkiss

| ♥•♂♀♪¶§↑↓→←∟↔▲▼♣♠ a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa nu mai mananci seara.

dar sa stii ca eu chiar nu cred ca esti obeza
poate esti putin plinuta
dar nu obeza

Nu trebuie sa te uiti la mancare, ci sa uiti de ea!

Noteaza-ti intr-un carnetel unde, cand si ce mananci zilnic. Pentru a-ti schimba proastele obiceiuri, trebuie ca mai intai sa fii constienta de ele. Persoanele supraponderale au tendinta de a uita aproape jumatate din ceea ce consuma.

Nu te lasa ispitita! Daca tii mancarea la indemana sau te gandesti mereu la ea, esti pe cale sa pierzi pariul. Pastreaza alimentele in bufet sau in frigider si nu-ti mai cumpara biscuiti, dulciuri, alune sau cartofi prajiti.

Ia masa doar in locurile care au aceasta destinatie (de pilda, serveste micul dejun in bucatarie). Cand esti la serviciu, nu manca la birou. Astfel eviti riscul ca masa de lucru sa iti aminteasca de mancare.

Ti-e greu sa-ti schimbi obiceiurile alimentare? Atunci incearca sa fii mai activa. Ca sa pierzi kilogramul nedorit, mergi pe jos sau danseaza timp de 40-45 minute zilnic

http://www.infoslabire.ro/slabire/173/slabeste-repede-dar-sanatos.html
acesta este site-ul. sper ca te-am ajutat

dar eu nu fac asta numai pentru fundita
eu fac asta si pentru ca imi place sa ajut oamenii

| Alex_7297 a răspuns:

Du-te la sală, fă puţin fitness. Imediat o să slăbeşti, nici nu o să simţi (asta pentru că nu eşti foarte grasă)...

| Cretzule a răspuns:

Da esti un butoi

| Juliana a răspuns:

La 14 ani corpul e in formare nu te infometa in nici un caz.si faza cu "nu manca seara" e cam aiurea, normal cu minim 2 ore nu ai voie sa mananci inainte de culcare nu ca te-ai ingrasa dar nu iti pica bine somnul, dar daca este ora 6 seara si tu te culci la 12 ar trebui sa mananci la 9 ceva usorbatting eyelashes

| nfren a răspuns:

Sexul te ajuta, iti garantez!

| Delyaa a răspuns:

Nu cred ca esti grasuta. o colega de 13 ani are 88 de kg.incearca sa nu mananci seara si cat mai putina paine.mananca mancaruri mai usoare si fa sport zilnic.sigur vei observa rezultatele.sicces