| Sawarekh a întrebat:

Este cineva pe aici care s-a operat de chist pilonidal?
Este cineva pe aici care a facut ranhianestezie?

Imi e frica sa ma operez, trebuie neaparat sa vorbesc cu cineva care a trecut prin experienta asta sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| mastadont a răspuns:

Stai liniștit, operația e foarte simplă. Am avut și eu un chist pilonidal în zona cefei și m-am operat, nici nu am simțit când a fost gata, operație e mult spus, că doar îți elimină acel chist care e doar la nivelul pielii deci nu te taie să zici că te deschide sau ceva.

| haileewatson a răspuns:

Din pacate, operatia este singurul tratament pentru chistul pilonidal.
Partea buna e ca este o operatie foarte comuna, deci chirurgii o fac mereu si nu ai de ce sa te temi.
Iar daca nu vrei rahianestezie, poti sa faci anestezie generala (daca anestezistul e de acord).

| Sawarekh explică (pentru haileewatson):

Pai as vrea rahhianestezie, am auzit ca e mai sigura, plus imi e frica de anesteie generala la maxim, eu sunt anxios...
Ai facut operatie? crezi ca imi poti lasa un contact in privat?

| haileewatson a răspuns (pentru Sawarekh):

Am facut alt tip de operatie cu anest generala si a fost ok. Inainte de ea ai o consultatie cu anstezistul in care iti ia tot istoricul medical, plus ca esti monitorizat din toate punctele de vedere. Daca ai anumite probleme medicale riscante, nu te lasa sa o faci.
Am refuzat rahianestezie deoarece nu vreau sa imi bage un ac in maduva spinarii, si exista riscul sa ramai cu dureri de cap deoarece in punctul unde intra acul poate avea loc o scurgere din lichidul coloanei vertebrale (nu stiu sa explic in termeni medicali. Cauta pe net). Asa ca am ales sa dorm

| haileewatson a răspuns:

Partea grea este recuperarea, o sa iti explice doctorul.