| liviugeorge a întrebat:

Cine stie un tratament pentru calus vicios?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Taker a răspuns:

Salut.
Calusul vicios este un tesut ce apare la sudura oaselor fracturate, unde se simte o îngroşare care doare multă vreme. Nu rareori un calus anormal se datoreşte mişcărilor nepermise cu membrul fracturat.
Iti voi da cateva sfaturi care iti vor fi de foloshappy si anume :
1Se poate face băi cu sare. Se pune în apă 200 ml sare la un litru şi se stă cât mai mult în apă adăugând din când apă caldă. Se poate face în fiecare seară folosind apoi o piatră ponce cu care se va îndepărta pielea după ce se înmoaie.
2 se pot folosi plane medincinale ex: brad, ceapă, crin, iarbă de Şoldină, iederă, păducel, ricin, rostopască, salcie.
Modul de folosire al plantelor medicinale:
Brad-răşină proaspătă de conifere se aplică pe locul afectat apoi se pune un pansament. Se ţine 24 ore, după care se va face o baie caldă mai mult timp şi se aplică altă răşină identic. Se face până la dispariţie
Ceapa- e mărunţeşte ceapa şi se pune un pic de oţet pe ea, apoi se aplică local, înainte însă se va unge local pielea ne afectată cu un unguent. Se poate ţine 24 ore şi se poate aplica zilnic până la dispariţie.
Crin-se ia bulb de crin şi se rade apoi se pune în oţet şi se aplică sub pansament local. Se poate ţine pentru 24 ore. De asemenea se va proteja pielea din jur cu orice unguent.
Sper ca te-am ajutat.
Funda?happy